[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


2
Okunma
830
Cevap
3
Soru :

Sizce başörtüsü simgemidir?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz.
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 2016-10-23 16:28:49
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


302016-10-23 17:23:43 #
Cevap : 1.görüş

Hayır simge değildir 
 

a)Başörtüsü, başı özellikle saçları yıpratıcı dış etkenlerden korumak, örtünmeyi sağlamak, tanınmamak için kullanılan, başın üst kısmının çoğunu ya da tamamını kaplayan bir çeşit örtü ve giysidir

b)
Başörtüsü farzdır. Başörtüsünün farz olduğu Kur’an ve sünnet ile sabittir. Başörtüsünün farz olduğunu gösteren ayet meali:
“Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.”


2.görüş

Evet başörtüsü bir simgedir. İnsanları kendini bir gruba dahil etme amaçlı edindikleri kıyafet bütünüdür.Bu grup siyasi ve ideolojik olduğu gibi çıkar amacı güden bir grup da olabilir.İnsanlar bu sayede edindikleri aidiyet duygusuyla birlikte sosyolojik bakımdan kendilerini başka insanlarla aynı duygu ve düşünceleri paylaştığı fikriyle hareket ederler ki bu insanoğlunun ilkel doğasında mevcuttur.Grup olma ve grup bireyleriyle birlikte hareket etme,dayanışma ve birlikte olma gibi kavramları özümserler.


2 kişi beğendi
3 yıl önce cok saol
02016-11-12 23:16:01 #
Cevap : Başörtüsü asla bir simge olamaz başörtüsü allahın biz kızlara bayanlara farz kılmış olduğu saçımızın görülmemesi yani kendimizi bazı haramlardan korumak amacıyla başımıza örttüğümüz (bir şal,eşarp veya çember dir)
0 kişi beğendi
02016-12-03 09:51:11 #
Cevap : Evet herşeyin bir simgesi vardır kadınında en önemli simgesi başörtüsüdür ama taşıyan için
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin