[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


28
Okunma
2002
Cevap
3
Soru :

Renk körlülüğü nedir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz.
Durum: Çözüldü
Tarih: 2015-05-19 09:24:44
1 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


192015-05-19 11:00:24 #
Cevap : Değişik renkleri ve gölgeleri algılamaktaki bozukluktur(Yeşili Kırmızı-Kırmızıyı Yeşil olarak görürler)
1 kişi beğendi
5 yıl önce Rica Ederim :)
5 yıl önce teşekkür ederim
1062015-05-19 09:28:06 #
Cevap : Renk körlüğü değişik renkleri ve gölgeleri algılamaktaki bozukluğu tanımlamak için kullanılır. Kadınlardan fazla erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir durumdur. Kadınlarda yüzde 0,6–0,8 oranında rastlanılmasına rağmen bu oran erkeklerde yaklaşık yüzde 10 dur. Bu hastalığın nedeni; gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksikliği veya hiç olmamasıdır.
Renk körlüğü aynı rengin tonlarını ayırmakta olan güçlük şeklinde hafif olabileceği gibi hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli olabilir. En çok görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Nadir görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah - beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde vardır. Çoğu renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez.
6 kişi beğendi
5 yıl önce teşşekkür ederim
22015-05-19 14:18:30 #
Cevap : Renk körlüğü en basit genel tanımı ile doğada bulunan renklerin algılanamamasıdır. Renk körlüğü, göz retinasında koni hücrelerinin bulunmaması yada eksik bulunması sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Bu da çevredeki renkleri ayırt edememeye ve dolayısıyla renk körlüğünü oluşturur. Retinada koni hücrelerinin hiç bulunmaması durumu çok nadir görülen bir durum olmakla beraber ortamı sadece siyah ve beyazdan ibaret görürler. Renk körlüğü kadınların taşıyıcı olması sebebiyle, kadınlara nazaran daha çok erkeklerde görülür.


Renk Körlüğünün Teşhisi
Renk körü olan kişi herkesinde kendisi gibi gördüğünü düşünerek hastalığının fark edemeyebilir. Renk körlüğünün yada renk görme eksikliği tipinin belirlenmesine yarayan, çeşitli renklerin karışımından meydana gelen harf veya rakamlardan oluşan tablolar hazırlanmıştır. Bu tablolara inchiara tabloları denilmektedir. Bu tablolar sayesinde renk körlüğünün ve de eksikliği basit bir şekilde teşhis edilebilmektedir. Bir başka şekli de renkli yumak ya da renkli ipçiklerin birbirine karıştırılarak renk gruplarına ayırması istenir ve hasta olan kişi bu gruplandırmayı renk ayrımı yapamadığı için grupları oluşturamaz.
Renk Körlüğünün Çeşitleri
Renk körleri ana renkleri ya hiç göremezler yada eksik algılarlar. Tam renk körü ve eksik renk görme sorunu olarak ikiye ayrılırlar. Eksik renk görme problemi ise kendi içinde üçe ayrılır. Kısmi renk körlüğü olarak da kırmızı, yeşil ve mavi tonlarının ayırt edilmediği çeşitleridir ve renk eksikliklerine göre farklı isimlendirilirler.
Renk Körlüğünün Tedavisi
Tam renk körlüğünün tedavisi bulunmamaktadır. Renk görme eksikliği olanlarda ise, renk körlüğü lensi veya renk körüğü gözlükleri ile daha canlı hale ve görülebilir renkler haline getirilebilmektedir.
 

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
5 yıl önce teşekkür ederim:Hareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin