[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


22
Okunma
12757
Cevap
1
Soru :

Yatay ve dikey hareketlilik nedir

Yatay dikey hareketlilik nedir
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
1 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
373 yıl önce # Cevap : Toplumsal Hareketlilik : Toplumsal tabakalar arasındaki geçişkenliğe toplumsal hareketlilik denir.

Toplumsal Hareketlilik ikiye ayrılır :
a) Yatay Hareketlilik : Bireyin gelirinde ya da prestijinde belirgin artışlar yaratmayan meslek ya da coğrafi mekan değiştirmelerine yatay hareketlilik denir. Bir işçinin işini bırakıp pazarlama şirketinde çalışması yatay hareketliliğe örnektir.
b) Dikey Hareketlilik : Bireyin gelirinde veya prestijinde belirgin artışlar ya da azalışlar ortaya çıkaran hareketliliğe dikey hareketlilik denir. Bir köy ağasının topraklarını kaybettikten sonra pazarlamacılık yapması aşağıya doğru dikey hareketliliğe örnektir.

Sosyal hareketliliği etkileyen faktörler:
1-Eğitim; kariyer ve meslek sağlaması nedeniyle sosyal hareketliliği etkiler.
2-Ekonomi; servet ve gelir düzeyi sosyal hareketliliği etkiler.
3-Teknolojik gelişme; servet hareketlerini hızlandırarak, parasal faktörlerin önemini pekiştiriyor. Bir de işbölümüyle yol açtığı değişiklik, sosyal hareketliliği sağlıyor.
4-Aile; yapısının özelliğine, servet ve gelirin aileden kaynaklanması ile sosyal hareketliliğe yol açar. Yine ailenin sosyalleşmekteki rolü nedeniyle birey beklentilerini, yeteneklerini, sosyal hareketlilikteki konumunu belirlemekte büyük önem taşır. Aile alışkanlıkları, gelenekleri pekiştirerek hareketliliği önleyebilir.
5-Nüfus hareketleri ve göç; köyden kente göç, yeni bir sosyal sınıfa girmeyi kolaylaştırabilir. Kentsel meslek yapısı, dikey hareketliliğe elverişlidir.
Lipset ve Bendix, büyük kentlerin, küçük kentlerden daha fazla uzmanlaşmaya sahip olduğunu, fikir işlevinin beden işlevine oranla daha yüksek bulunduğunu yeni ve üst düzey statülerini yaratan büyüme hızının kentte çok daha hızlı geliştiğini savunmuşlardır.
6-Sosyal olaylar.
7-Savaşlar, demokratik düşünceler vs.

Sunum İçeriği

2 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin