[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


325
Okunma
28422
Cevap
26
Soru :

Yarışmalarda önemli olan mücadele ve ahlaktır (Münazara)

Yarışmalarda önemli olan mücadeledir/ahlâktır. Konusu hakkında münazara
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
15 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
2664 yıl önce # Cevap : Önemli Olan Başarmaktır Tezi:
Bir yarışmada önemli olan kazanmak değil o şeyi başarmaktır. Ve başarırken de ne olursa olsun başarmak değil gerçekten hakkıyla yani adil, kurallara uygun, mücadele ettiği insanlara saygılı ve centilmence mücadele etmek gerekir. Çünkü buradaki asıl değer gerçekten o işi başarmış olmaktır. Adil bir şekilde kazanmadıktan sonra ne kimse kazanmanızı ne de kendi vicdanınız kazanmanızı kabul eder. Belki kazanmış olursunuz ama haketmediğiniz bir şey size hayatınızın geri kalanında ne kazandırabilir ki.

Bu nedenle bir mücadele / yarışma içindeysek bu işin en güzel yanının aslında rekabet olduğu kazanmak sadece bu rekabeti taçlandırdığını bilmek ve asıl kazananın mücadele edebilen yanınız olduğunu bilmek çok önemlidir. Aksi halde kazanabilirsiniz ama başaramazsınız. Adaletsiz bir kazanma da aslında kaybettiğiniz anlamına geldiğini yaşam size hayatınızın geri kalanında gösterecektir. Önemli olan adil, centilmence, saygılı bir şekilde mücadeler ederek yarışmak ve kendi gücünüzü görmenizdir. Önemli olan işte bu gücünüzün değeridir.


12 kişi beğendi
4 yıl önce teşekkürler
4 yıl önce rica ederim işine yaradıysa sağdan facebookta paylaşarak sende bize yardım etmiş ol
4 yıl önce çok saol işime yaradı münazara konusuydu
4 yıl önce Önemli olan bir şeyi başarmaktır kazanmak değil çünkü başarırsan onu hayat boyu yapabilicek güce sahipsin demektir. Ama kazanmak öyle değil. Tesadüfen, şansla, kazayla veya haksız yere kazanabilirsin ama başaramazsın. Başarmak her şeyden önce kendine duyduğun saygıdır.
2294 yıl önce # Cevap : Yarışmadan Önemli Olan Ahlaktır Tezi:
Evet ahlaktır. Çünkü ahlaklı davranışlar içinde bulunan insanlar büyük kazanç içindedir. Ahlaklı olmak hem vicdanı rahatlatır hem de insanlar daha rahat bir psikolojiye kavuşur. Her zaman hayattan bir şeyler kazanan bir insan olmak istiyorsak ahlaklı bir insan olmalıyız ve herkese fayda verecek şekilde yaşamalıyız. Bir yarışmada mücadele ediyorsak dürüst ve ahlaklı davranarak hile yapmadan o mücadeleyi kazanmalıyız aksi taktirde o kazandığımız mücadelenin hiç bir önemi olmaz ve haketmediğimiz birşeye sahip olmuş oluruz. Büyük önderimiz Atatürkünde dediği gibi sporcunun zeki, dürüst ve ahlaklı olanını severim demiştir. Yani yarışmayı kazanmanktansa ahlak bizim için daha büyük bir erdemdir
10 kişi beğendi
4 yıl önce Örneğin maraton koşucusu ülkesine dünya madalyası kazandırıyor sonra testlerde kanında doping çıkıyor madalyası geri alındığı gibi ülkesinin de itibarını yerle bir ediyor düşünsenize bütün ülke ona artık nasıl olumlu bakabilir.
4 yıl önce Ahlak kişisel adalet duygusudur. Ahlaklı davranmadan kazandığınız bir yarışma size kendi gözünüzde ve diğer insanların gözünde hiçbirşey kazandırmaz bilakis kaybettirir. Küçük düşersiniz ve insanlar sizi sahtekar olarak görür. Size güvenlerini kaybederler. Gerçek başarı insanların hakederek kazandıklarıdır. Hatta günümüzde popüler bir söz vardır onurlu ikincilikler birincilikten çok daha önemlidir.
4 yıl önce biraz daha örnek verebilirmisiniz
1844 yıl önce # Cevap : Bazı arkadaşlarımızın tezi kazanmak ve başarmakmış onlar için savunma örneği yazalım:
Başarı; sahip olduğunuz kaynak ve yetenekle gelebileceğiniz en iyi noktadır. Başarı insanı mutlu eder. Her insanın en büyük arzusu kendi alanında bir iş başarmak, kendi yeteneklerini ortaya koymaktır. Bir eser ortaya koymak, bir işi başarmak, bir işe yaramak başlı başına zevkli bir eylemdir. Hiçbir işe yaramamak, varlığını ispatlayamamak demektir. Kendine güvenen, onurlu ve gururlu bir insan, böyle bir beceriksizliğe katlanamaz. Her insanın bir amacı vardır. Her insanın mutlaka güzel bir amacı olmalıdır.

Bu nedenle katıldığımız yarışmada başarılı olmak için elimizden geleni yapmalıyız elbette başarılı olmak için disiplinli olmak ve çok çalışmak şarttır. Bir çok bilgiye sahip olabiliriz veya becerimizde olabilir fakat onları başarıya dönüştürmezsek hiçbir işe yaramaz. Düşünün çok iyi bir koşucusunuz ama hiçbir koşu yarışmasına katılşmadınız bu yeteneğinizin bir önemi olmaz. Bu yeteneğinizi iyi yönde kullanmak ve kendimizi göstermek için onları değerlendirebileceğimiz şeyler yapmalıyız. Yarışmalarda bunlardan biridir. Yarışmaya katılıp ne yapabilceğimizi hem kendimize hemde insanalra göstermeliyiz. Belki de dünyanın en iyi koşusucusunuz ama ülkenize olimpiyatlarda bir altın madalya kazandırmadıktan sonra sadece köpeklerden iyi kaçan biri olarak kalırsınız.

Yarışmalar kendimizi göstereceğimiz, ispatlayabileceğimiz bilgi ve yeteneklerimizi açığa çıkarabileceğimiz eşsiz fırsatlardır. Ve kazanmak başarımızı taçlandırabilcek en güzel şeydir. Kazanmak bizim en iyi olduğumuzu gösterir bu nedenle çok öenmlidir. En zorlu şartlar ve en iyiler arasında birinci olmak kadar güzel bir his yoktur sanırım. Başarmak zaten çok güzel bir histir fakat kazanmak yani birinci olmak emeğimizi karşılığında alabilceimiz en güzel şeydir.
9 kişi beğendi
4 yıl önce rica ederim :)
4 yıl önce Çookk teşekkürler gerçekten tam kendimizi savunabileceğimiz bir söz olmuş buu çok saoluunn :))) ;)
4 yıl önce rica ederim :) beğendiyseniz facede bizi paylaşın li daha çok soru cevaplayabilelim.
4 yıl önce çok teşekürler gerçekten tam kendimizi savunabilleceğimiz bir yazı
1044 yıl önce # Cevap : yarışmada önemli olan mücadeledir yarışmayı ahlaklı olan değil mcadele eden kazanır yarışma dışında kesin ahlaktır ama yarışmada mücadeledir
5 kişi beğendi
944 yıl önce # Cevap : Başarmak ve kazanmak tezi
Başarmak ve kazanmak üzerine: Başarmak zaten kazanmaya giden en sağlam yoldur. Bir işi başarmak örneğin 100 metreyi 10 saniyenin altında koşmayı başarmak veya bir buluş yapmayı başarmak veya bir futbol müsabakasında gol atmayı başarmak. Bunları yapmakla kazanamazsınız belki fakat o işi başarmış olmanın size verdiği güç sizin artık onu yapabildiğinizi bilmek kazanmaktan çok daha önemli bir güç verecektir size.
4 kişi beğendi
4 yıl önce Lütfen mücadele ve ahlaka daha fazla örnek verin
804 yıl önce # Cevap : Yani bu konuyu hangi cumlelerle savunabilirim. Bana yardim eder misiniz bu konuda
4 kişi beğendi
4 yıl önce senin tezin ne ona göre cevap yazayım bu arada aşağıya yeni tezler yazdım okudun mu?
4 yıl önce bana söz verin bu pazartesi yarışmam var
784 yıl önce # Cevap : Bir soru gelmiş: "Münazara konumuz kazanmakmı önemli mücadele etmek mi biz mücadeleyi savunuyoruz karşı tarafa nasıl sorular aktarabiliriz" diye sormuş hemen cevaplayalım.

Kazanmayı savunanlara şu soruları sorabilirsin:
1. Mücedele etmeden kazanabilir misiniz kazandınız diyelim bu sizi tatmin eder mi?
2. Bir yarışmayı kazandın ama mücadele etmeden rakibin çok zayıftı veya hakem hatasıyla kazandın bu seni mutlu veya tatmin eder mi?
3. Sizce gerçekten yarışmada amaç sadece kazanmak mı?
4 kişi beğendi
4 yıl önce Aşağıda yazdım.
4 yıl önce benim konum başarı ve kazanmak bende bu kunu hakkında senden yardım istiyorum
4 yıl önce ahlak tezini savunanların tezini mi çürütmeye çalışacağız?
4 yıl önce ahlağı savunanlara nasıl bir soru sorabiliriz lütfen yardım et çok acil yarın münazaramız var:D
4 yıl önce rica ederim lütfen face paylaşın ki daha çok soru yanıtlayabilelim..
554 yıl önce # Cevap : Kazanmayı savunanların ahlakı savunanlara karşı sorabilceği sorular:
1. Sizce ahlaklı olmak kazanmaya yeter mi
2. Ahlaklı oldun ve kazanamadın bunun sana ve çevrene bir faydası var mı
3. Yıllar sonra tarih ahlaklı olanı mı yoksa kazananı mı yazar
4. vs
3 kişi beğendi
514 yıl önce # Cevap : EYVALLAH ALLAH AHERKESDEN RAZI OLSUN...
UMARIM VEDİĞİNİZ BİLGİLER OLUMLU OLUR

3 kişi beğendi
4 yıl önce :)
354 yıl önce # Cevap : Hukuğun Ahlaktan Üstünlüğü Tezi
Hukuk etnik yapıya hitap eder her türlü insan için aynı kuralların etkili olmasıdır. Dışsaldır ve yaptırımlarla donatılmıştır 

Ahlak ise mezhep mezhep, yere ve kültüre göre değişen bir kavramdır. İçseldir yaptırımı yoktur tek yaptırımı vicdandır.

Ahlakın amacı, “iyi”dir. Hukukun amacı, “adalet”tir. Kısaca adalet üzerinde hukuk daha üstündür.
2 kişi beğendi
323 yıl önce # Cevap :  
Yarışmalarda en önemli olan ahlak ve mücadeledir. Çünkü hile ile bir çok yarış kazanılabilir. Hatta yarışlarda doping kullanılarak başarı sağlanabilir. Ancak bu devamlılık göstermeyeceği gibi, gelecek nesillerede kötü örnekler oluşturacaktır. Ayrıca sağlığa zararlı ilaç sayılan dopingle kısa süre içinde ölümlerde yaşanabilecektir.
Bu tür davranışlar geçici bir sevinç meydana getirebilir. Ancak dediğimiz gibi mücadele ruhu ve yarışma ahlakı bakımından geçici olacaktır. Son zamanlarda sporda fair play denen ödüller sporda güzel ahlakı dayanışmayı teşvik etmek için verilmektedir.
2 kişi beğendi
323 yıl önce # Cevap : Evet ahlaktır. Çünkü ahlaklı davranışlar içinde bulunan insanlar büyük kazanç içindedir. Ahlaklı olmak hem vicdanı rahatlatır hem de insanlar daha rahat bir psikolojiye kavuşur. Her zaman hayattan bir şeyler kazanan bir insan olmak istiyorsak ahlaklı bir insan olmalıyız ve herkese fayda verecek şekilde yaşamalıyız. Bir yarışmada mücadele ediyorsak dürüst ve ahlaklı davranarak hile yapmadan o mücadeleyi kazanmalıyız aksi taktirde o kazandığımız mücadelenin hiç bir önemi olmaz ve haketmediğimiz birşeye sahip olmuş oluruz. Büyük önderimiz Atatürkünde dediği gibi sporcunun zeki, dürüst ve ahlaklı olanını severim demiştir. Yani yarışmayı kazanmanktansa ahlak bizim için daha büyük bir erdemdir.
 

Sunum İçeriği

2 kişi beğendi
313 yıl önce # Cevap : Bir yarışmada önemli olan kazanmak değil o şeyi başarmaktır. Ve başarırken de ne olursa olsun başarmak değil gerçekten hakkıyla yani adil, kurallara uygun, mücadele ettiği insanlara saygılı ve centilmence mücadele etmek gerekir. Çünkü buradaki asıl değer gerçekten o işi başarmış olmaktır. Adil bir şekilde kazanmadıktan sonra ne kimse kazanmanızı ne de kendi vicdanınız kazanmanızı kabul eder. Belki kazanmış olursunuz ama haketmediğiniz bir şey size hayatınızın geri kalanında ne kazandırabilir ki.

Bu nedenle bir mücadele / yarışm
2 kişi beğendi
313 yıl önce # Cevap : evet.
2 kişi beğendi
313 yıl önce # Cevap : Mücadele yada eğer varsa münazaradır.
İyi Dersler
2 kişi beğendi
152 yıl önce # Cevap : yarışmda önemli olmak mücadeledir
1 kişi beğendi
152 yıl önce # Cevap : sddsfhkksdhujerwnkds78orwenjerwuıofnmdf chııkr3ke9udfnerwuı31wjıwqjhösax
1 kişi beğendi
152 yıl önce # Cevap : sjsxjlksduıwdkleoıu32kdsfrddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddsssssssssssssssssssspş5
1 kişi beğendi
152 yıl önce # Cevap : Ahlaktır
1 kişi beğendi
152 yıl önce # Cevap : Atatürk'ün bir sözü vardır ya''Ben sporcunun zeki,çevik ve ahlaklısını severim.'' işte bu söz bence bu konu için en uygun söz önemli olan yarışmadayken kendi benliğimizden vazgeçmememiz biz kendimizi kontrol edemessek yarışmanın ne önemi var bir de karşı tarafı şaşırtacak,karşı tarafa göre daha zeki olduğumuzu gösterecek hareketlerde bulunmak da önemlidir adı üstünde bu bir yarışma kazanmak da var kaybetmek de:):):)
1 kişi beğendi
12 yıl önce # Cevap : Başarmanin yarisi çalismak, kalan yarisi da inanmaktir.
0 kişi beğendi
12 yıl önce # Cevap : Evet ahlaktır
0 kişi beğendi
12 yıl önce # Cevap : bir yarışmada en önemli şey adil bir biçimde hakedip her daim doğrulukla kazanmaktır çünkü bir insan hileyle kazana bilir fakat çalışıp gayret ederse hem hakkını verir hemde kendinle gurur duyar

0 kişi beğendi
02 yıl önce # Cevap : ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
0 kişi beğendi
02 yıl önce # Cevap : gchreg
0 kişi beğendi
-54 yıl önce # Cevap : EDEBİYAT 00.00 (BENİM)
0 kişi beğendiHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin