[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


9
Okunma
1806
Cevap
8
Soru :

ÜREME NEDİR

Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
184 yıl önce # Cevap : Kısaca üreme bir canlının soyunu çoğğaltmak için kendisine benzeyen canlı veya canlılar dünyaya getirmesi. üreme hayvanlarda genellikle (memeli olmayan hayvanlarda) yumurtlayarak gerçekleşir ancak memeli hayvanlarda ve insanlarda doğurarak gerçekleşir. 

Eşeysiz Üreme Çeşitleri
1. Bölünerek Üreme: Bu bölünme çeşiti bütün ökaryotik bir hücreli canlılarda ve bakterilerde görülmektedir. Bölünme mito ya da amitoz ile enine yahut boyuna olarak gerçekleşir.
2. Tomurcuklanma İle Üreme: Canlı üzerinde oluşan bir çıkıntının gelişerek ana canlıya benzer bir döl oluşturmasına denir. Bira mayalarında, hidralarda, medüzlerde ve mercanlardan görülmektedir. Ciğer otları ve tohmlu bitkilerden gözyaşı bitkisinin yaprakları ile üremeside bir tomurcuklanma örneği diyebiliriz. Tomurcuklar ana canlıdan ayrılıp bağımsız yaşayabileceği gibi ana canlı ile birlikte de yaşayabilir. Bu şekilde yaşamaya ise koloni haline yaşama denir.
3. Sporla Üreme: Bir hücreli canlılardan plazmodium’da mantarlarda ve çiçeksiz bitkilerin tamamında görülmektedir. Sporlar döllenme olmadan yeni canlı meydana getirme özelliğine sahiptir. Çoğalma sporların bölünme geçirmesi ile sağlanmaktadır.
Spora üremenin tipik özellikleri, sıtma parazziti ve eğrelti otlarının hayat devrelerinde açıkça görülür ve sporla üremeye sporogono denir. Tek başına sporla üreme evresi yoktur. Bazı su yosunu sporlarına zoospor, mantarların sporlarına ise ekzospor denir.
4. Vejetatif Üreme: Genellikle yüksek yapılı çiçekli bitkilerde görülen eşeysiz üreme şeklidir. Vejatatif üreme çeşitlerinden yararlanılarak ata canlı ile aynı kalıtsal özellikte fertler elde edilebilir. Tohum üretme yeteneği olmayan; muz, çekirdeksiz üzüm, kavak gibi bazı bitiler vejetatif üreme ile ürer. Vejetatif üreme 4 çeşittir.
a. Çelikle Üreme: : Ağaçların dallarından alınan çubukların nemli toprakta yahut özel bileşimli suda köklendirilmesi ile bir bitkiden çok sayıda yeni bir bitki gelişir.
b. Yumru İle Üreme : Gövde yumruları ile üreme bir çok bitkide gözlenmektedir. Bunların en güzel örneği patateste gözlemlenir. Patates gibi bitkiler yumru şeklinde toprak altı gövdelerinden üretilir. Bu bitkiler yumru gövdenin göz bulunan bölgeleri dikilerek çoğaltılır.
c. Sürünücü Gövde ile Üreme: Bu üremeye en belirgin örnek çilek bitkisidir. Sürünücü gövde ile çoğalan bu bitkilerde, ana bitkiden oluşan bazı yapılar görevv alır. Gövde görebini üstlenen bu yapılar toprak üstünde veya toprak altında sürünerek yeni bir bitkiyi oluşturur.
d. Soğan İle Üreme: Soğan, zambak ve lale gibi bitkilerde görülür. Gövdenin en alt ucundan gelişmeye başlayan rizomlar, yer altında uzamaya devam eder ve uygun ortam koşullarında yeni bir bitkiyi oluşturur. Aynı durum muz bitkisi için de söz konusu diyebiliriz.

Sunum İçeriği

1 kişi beğendi
473 yıl önce # Cevap : Üreme, çoğalma olarak da bilinir, bir canlının neslini devam ettirmesi olayı. Büyüme ve gelişmesini tamamlayan her canlı çoğalma yeteğine sahip olur. Çoğalma yeteneğine sahip canlılar kendilerine benzer bireyler oluştururlar ve bu sayede nesillerini devam ettirmiş olurlar.

3 kişi beğendi
183 yıl önce # Cevap : Kısaca : Canlılar arasında çoğalmayı sağlamak amacıyla yapılan iş. 
İnsanlarda :
SpermxYumurta 
Bitkilerde Eşeysiz :  Bitkile önce bölünür sonra;parçalar yeni bitki olacak şekile gelir. 
Eşeyli : iki canlı organizma arasında genetik malzemelerin birleştirilmesi suretiyle yeni bir canlının oluşması olayıdır. Burada iki ana süreç vardır: kromozom sayısını yarıya indiren mayoz bölünme ile iki gametin birleştiği ve eski kromozom sayılarına ulaştığı döllenmedir. Mayoz bölünme sırasında, her bir çiftin kromozomları, homolog rekombinasyon elde etmek için krosover yoluyla parça değişimi yaparlar.
Bu şekildedir. Kolay Gelsin. 

1 kişi beğendi
33 yıl önce # Cevap : mesele sen  bi üreme sonucu oldun dasbbgdhsgds :D
0 kişi beğendi
3 yıl önce qEQWEQWEQEQ:D:DD:D:D: :D
13 yıl önce # Cevap : çoğalma olarak bilinir. bir canlının neslini devam ettirmesi olayıdır. gelişen her canlı çoğalma ( üreme ) yeteneğine sahip olur
0 kişi beğendi
02 yıl önce # Cevap : canlıların nesillerini devam ettirmek için dünyaya getirdiği yavrular
0 kişi beğendi
01 yıl önce # Cevap : Üreme çoğalmadır. Canlılar birbirlerini doğurarak üreme yapmış olur. Üreyen canlılar hem büyür, hemde gelişir.Başarılar
0 kişi beğendi
01 yıl önce # Cevap : ÜREME:İLK BAŞTA BABAN ANANI SİKTİ SEN OLDUN İŞTE AMK HOCANA BÖYLE SÖYLE YEĞENİM
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin