[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


3
Okunma
1832
Cevap
3
Soru :

Ülkemizdeki Sıradağlar Nelerdir

Türkiyedeki Sıradağlar Nelerdir
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
24 yıl önce # Cevap : Başlıca Sıradağlarımız
- Munzur Dağları
- Palandöken Dağları
- Mescid Dağları
- Toros Dağları
- Canik Dağları
- Küre Dağları
- Köroğlu Dağları
- Yalnızçam Dağları

Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde Kuzey Anadolu (Karadeniz dağları); ve Toroslar adı altında dizi teşkil edecek şekilde uzanan bu dağlar kıyıdan itibaren birden yükselirler.

Kuzey Anadolu "Karadeniz Sıradağları" dağları kıyıya paralel birkaç sıra halinde uzanır. Kıyı dağları ve iç sıralar şeklinde uzanan bu sıralar birbirinden oluk şekilli vadiler ile ayrılmıştır.

Batı ve Doğu Bölümde yüksek olan dağlar orta bölümde (Yeşilırmak-Kızılırmak) arasında alçalırlar.

Batı Karadeniz Bölgesinde kıyıdan içeriye doğru Küre "İsfendiyar" dağları Bolu-Ilgaz dağlarıKöroğlu dağları ve Sündikenler olmak üzere üç dağlık alan dikkati çeker. Bunlar içinde 2550 m.'yi bulan yükseltisi ile Ilgaz dağları en yüksek kesimi oluşturur.

Orta bölümde kıyı kesimde yer alan dağlar Ordu ile Kızılırmağın aşağı keseminde Canik dağları olarak adlanır. Bunların yükseltisi yer yer 1000-1500 m.'ler arasında değişir.

İç kesimde ise Deveci ve Çamlıbel dağları daha küçük diziler halinde görülürler.

Doğu bölümünde görülen dağlar yüksek ve sarp oluşları ile dikkat çekerler.

Kıyıkesimde Giresun dağları ve doğu Karadeniz dağları olarak anılan dizinin gerisinde "Güneyinde" Gümüşhane Rize Yalnızçam kütleleri yükselirken bunların güneyinde Otlukbeli Mescit Kargıpazarı Allahüekber dağları uzanır. Derin vadi olukları ile birbirinden ayrılan bu diziler üzerlerinde çok az yerde geçitlere rastlanır. Bunların içinde en önemlileri Rize-Of arası kıyı şeridini Erzurum'a bağlayan Dağbaşıbeli Sürmene'yi Bayburt'a bağlayan dağ geçidi Trabzon Erzurum transit yolu üzerinde Zigana geçididir. 

Güneyde Akdeniz Bölgesinde dikkati çeken sıradağlar Toros Dağları olarak bilinir. Toroslar Kuzey Anadolu sıradağları gibi kıyıya tam olarak paralel uzanış göstermezler. Batı Toroslar Orta Toroslar Güneydoğu Toroslar-Amanus Dağları olmak üzere üç kısımda ele alınmaları doğru olur.

Batı Toroslar Antalya körfezinin kıyıları boyunca yay biçiminde uzanırlar. Kuzeyde Göller Yöresinde ise bu yaylar birbirlerine yaklaşırlar. Batı Toroslar Batıda Teke ve Menteşe Yöresinin Güneyine kadar Beydağları Elmalı Dağları Katrancık ve Boncuk Dağları dizisi halinde devam ederken Doğuda ise Akçalı Geyik DedegölKuyucak Erenler sırası yer alır. Antalya körfezinin iki kıyısında uzanan bu dağlar tamamen kalker kayaçlardan meydana geldiklerinden çok sayıda karstik şekil (Dolin polye uvala düden mağara yer altı deresi vb.) içerirler. Bu dağlar içinde Beydağlar'daki Akdağ zirvesi 3086 m. ile en yüksek noktadır.

Orta Toroslar ise Güneybatıda Taşeli platosu ile Kuzeydoğuda uzun yayla arasında uzanırlar. 3000 m.'yi geçen yükseltilere sahip olan bu dizi içinde Bolkar Aladağ kütleleri ile Binboğa dağları dikkat çeker. Burada 3734 m.'yi bulan yükseltisi ile Aladağ en yüksek nokta olur. Bu dizinin Güneydoğusunda İskenderun körfezinin doğusunda Güneybatı Kuzeydoğu doğrultusunda uzanan sıra Amanuslar'dır. Torosların dış yayını teşkil eden bu sıra Kahramanmaraş yakınlarında Doğuya doğru bükülür ve Ahır Engizek Malatya Gördük Maden Akdağ Muş Aydınlı ve Bitlis Dağlarından oluşan Güneydoğu Toroslar dizinin doğu ucunu oluşturan Hakkari Dağlarında son bulur. Bu uzun dış yay üzerinde özellikle doğu uçta Hakkari kesiminde yer alan Cilo Dağı 4168 m. bulan yükseltisi en yüksek noktayı oluşturur. Burada Şemdinli Şırnak arasında ve Hakkari kuzeyinde dik eğimli keskin sırtlı birbirine paralel sıralar oluşturan küçük diziler içinde Karadağ Sat Sümbül SamurAltın Tantanin gibi dağlar dikkati çeker.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
174 yıl önce # Cevap : Bey Dağları‎, Bozdağlar‎,Canik Dağları‎,Kaçkar Dağları‎?Kuzey Anadolu Dağları‎,Köroğlu Dağları‎,Küre Dağları‎,Toros Dağları‎,Yıldız Dağları‎.
Başlıcaları bunlardır hocam zorla ezberletmisti :-)
1 kişi beğendi
34 yıl önce # Cevap :

Aladağlar‎ 
Bey Dağları
Kuzey Anadolu Dağları‎
Canik Dağları‎
Bozdağlar‎ 
Küre Dağları‎ 
Toros Dağları‎
Yıldız Dağları‎ 
Alaçam Dağları
Allahuekber Dağları
Bilican Dağları
Binboğa Dağları
Bolkar Dağları
Giresun Dağları
Ilgaz Dağları
Kargapazarı Dağları
Köroğlu Dağları
Madra Dağları
Nur Dağları
Samanlı Dağları
Yalnızçam Dağları
Tahtalı Dağları
Tatos Dağları
Sason Dağla
0 kişi beğendiHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin