[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


38
Okunma
864
Cevap
5
Soru :

Töreler toplumun gelişmesinde engel midir engelse karşı tezi çürütecek sorular

Töreler toplumun gelişmesinde engel midir engelse karşı tezi çürütecek sorular
Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 2 yıl önce
2 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
192 yıl önce # Cevap : Töreler yazısız toplum kurallarıdır hatta bazı toplumlardaki etkilerine bakarak yazısız anasaya bil diyebiliriz. Töreler eskiden toplumların çok gelişmediği dönemlerde toplum içindeki yaşayan insanları bir şekilde kontrol etmiştir. Fakat sağlıklı bir yöntem değildir çünkü bu kurallar daha çok parası olanın gücünü yansıtan kurallardır. İnsanları, bireyleri veya onların haklarını yansıtan kurallar değillerdir. Zaten insanoğlu zamanla düşünce yapısı gelişmiş, bilim gelişmiş ve toplumlar gelişmiş ve törelerin artık işe yaramadığını hatta topluma daha büyük zararlar verdiğini görerek terketmş ve yerine yazılı anasyasalar çıkarmışlardır. Bu anayasalar zamanla daha çok bireyi savunan hale dönüşmüşlerdir. Töreler az gelişmiş toplumlarda hala görülen kurallardır. Geri kalmışlık göstergesidir. Modern dünya ve modern toplumlar toplumdan gerçekten adaleti sağlayan kurallara ihtiyacı vardır suçsuz yer sadece bir aileye mensup diye öldürülen 13 yaşındaki erkek çocuklarına ve 12 yaşında zorla evlendirilen kız çocuklarına değil.

Karşı tarafa sourlacak sorular:
1. Töreler 12 yaşındaki kız çocuklarını evlendirebiliyor bu sizce insanca birşey mi bir çocuğun yaşama, yaşamını seçme, büyüme ve eşini seçme hakkı sizce yok mu?
2. Töreler kan davası sürdürür. Vicdanınız hiç bir suçu yok ve hiçbir olaya karışmamış sadece şehirde okuyup doktor olan bir gencin sırf kan davası yüzünden köyüne döndüğünde öldürülmesi vicdanınıza sığıyor mu?
3. Öldürülen bu doktor genci düşünürsek böylesine yetişmiş bir beyni yok yere öldüren bu zihniyetle toplum ne kadar ileri gidebilir o köye bir daha bir doktorun yetişip gelmesi kaç yıl alır?
4. vs vs vs
1 kişi beğendi
2 yıl önce Yazının devamında alt kısma karşı tarafa sorabileceğin soruları yazdım başarılar.. :)
32 yıl önce # Cevap : törenin tezi nedir? neden sorularını açık ve anlaşılır şekilde sormuyorsun?
0 kişi beğendi
2 yıl önce tam olarak bu..
2 yıl önce soru başlığını değiştirdim şu an sorduğun soru tam olarak bu değil mi?
2 yıl önce soyle munazakonumuz gelenekler toplum n ilerlemesinde engeldir bunlardan biride tore . tore engelmidir engelse konuya iliskin sorular istiyrm simdi oldumu
12 yıl önce # Cevap : evet engeldir
0 kişi beğendi
2 yıl önce bu kadarmi yanii daha fazla bilgi lutfnnn
02 yıl önce # Cevap : Evet engeldir
0 kişi beğendi
01 yıl önce # Cevap : töre engeldir ... sen önce törenin anlamını öğrenmelisin sonrada törenin yanlış anlaşılan taraflarını bul ve karşılaştır
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin