[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


30
Okunma
525
Cevap
14
Soru :

TEOG'un yerine gelen sistem sizce nasıl

Bölüm: Edebiyat
Durum: Açık
Tarih: 11 ay önce
2 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


2911 ay önce # Cevap : Çok kötü . Teog Olsa Bari. :)
2 kişi beğendi
1711 ay önce # Cevap : Kisacasi adaletsizlik
1 kişi beğendi
1411 ay önce # Cevap : Teog un yerine gelen sistemde söylediklerine göre iki alternatif olcakmis .
1.sınavı sistem bu sistemde sınav gircez gözde liseler için
2. İkametine yakın 5 okuldan birine gitCen
isteyenler bunlardan birini gitcek Şöyle birsey daha var evi gözde bi liseye yakın olan o liseye gidemez çünkü o lise 100 de 10 luk bölüme girdiyse sınava girmesi gerekir sınav 90 dk 60 sorudan oluscakmis ve şıklıymis
1 kişi beğendi
1411 ay önce # Cevap : Berbat
1 kişi beğendi
11 ay önce aynen ya
1411 ay önce # Cevap : Aslında çok büyük elemeler olacak hani kopyayla bir yere gelenlerin sonu gibi bir şey ama TEOG her halükârda daha iyiydi tabii ki.
1 kişi beğendi
1411 ay önce # Cevap : bence teg daha iyiydi 

zaten böyle şeyler de hep 2004'lüleri bulur
1 kişi beğendi
11 ay önce keşke aralıkta ddoğaydım şubatta doğucama
1411 ay önce # Cevap :
İŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ
TEOG yerine gelen yeni sistem ile yeni dönemde sınavın zorunlu olmayacağını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, isteyenlerin sınava katılım sağlamayabileceğini duyurdu. Öğrencilerin evlerinin yakınındaki 5 okulu tercih edebileceklerini duyuran Yılmaz, özel okulların merkezi sınav sistemine katılıp katılmama durumunu ise kendi kararlarına bıraktıklarını açıkladı. İşte, TEOG yerine gelen yeni sınav sistemi hakkında Bakan İsmet Yılmaz'ın yapmış olduğu açıklamaların detayları
MİLLİ Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından binlerce velinin heyecanla beklediği yeni liseye giriş sistemini dün katıldığı AA Editör Masası programında açıkladı. Yılmaz’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
 
KOLAY SİSTEM:
Çocuğu 6. sınıftan itibaren sınava hazırlayan değil de stresi azaltan, kolay bir sistem getirdik. Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini geliştirdik. Öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek.
 
 
5 TERCİH HAKKI:
Evlatlarımız 5 tercihte bulunacak. Her okul türüne göre seçim yapabilecek. Hiçbir öğrencimizi istemediği okul türüne yerleştirmeyeceğiz. 8’inci sınıfta 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Yeni sistemle bütün veliler, çocuklarını ortaokula yerleştirirken evlatlarının hangi liseye gidebileceğini de bilecek. Ortaokulla lise arasında bir bağ kuruyoruz. Sınav baskısı kalkacak. Bu, yüzde 90’ın üzerindeki öğrenciler için.
 
OKUL BAŞARI PUANI ESAS:
Diyelim ki bir okula 100 öğrenci talebi var, orada da okul başarı puanını esas alacağız. Okul başarı puanı esas alınarak liseye yerleştirme yapılacak.
 
KÖKLÜ LİSELER SINAVLA ALACAK:
Yüzde 92’ye kimse bakmıyor. Herkes geri kalan yüzde 8 ne olacak diyor? Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okullarımıza sadece isteyen 8’inci sınıf öğrencilerinin girebileceği bir sınav hazırladık. 600 gibi bir okuldan bahsediyoruz. Fen, sosyal bilimler, proje liseleri bunun içine giriyor. Mayıs gibi bu liselerin ismini ve sayısını açıklayacağız.
 
ÖRNEK SORULAR:
Sınava girmek isteğe bağlı. Velilerimiz ister çocuklarını bu sınava yönlendirir, isterse yönlendirmez. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı. Artvin’deki de Hakkâri’deki de isterse Ankara Fen Lisesi’ne girebilecek. Bütün sorular bakanlığımızca, merkezden hazırlanacak. Öğrenciler bulunduğu illerde, kendi okulunda, sınıfında sınava girecek. Haziranda, okullar kapanmadan bir hafta önce yapacağız bu sınavı. Sonuçları da haziranda ilan edeceğiz. Çoktan seçmeli soruların yer aldığı, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşacak. Temel dersleri içerecek, toplam 60 sorudan oluşacak, 90 dakikalık bir süre var. Örnek sorularımızı yayınlayacağız.
 
ÖZEL OKULLARA SINAV HAKKI:
Özel okullar isterlerse, sınav yapabilirler. Yapacaklar. İsterlerse bizim sonucumuzu da alabilirler.”
 
 
TERCİH DIŞI BİR OKULA GÖNDERMEYECEĞİZ
“EĞİTİM bölgeleri sisteminin nasıl oluşturulduğu ortaya çıktığında vatandaşımızın istenilmeyen okul türüne yerleştirilme gibi bir kaygısının olmayacağı da anlaşılacak. Velinin tercihi dışında öğrencimizi herhangi bir okula göndermeyeceğiz. Eğitim bölgelerini o şekilde oluşturacağız ki, velimizin istediği meslek, Anadolu, imam hatip lisesi de içinde olsun.
 
FARKLI AKADEMİK DÜZEYLER:
Farklı akademik düzeylerde, farklı bilgi ve birikimdeki öğrenciler bir araya gelecek. Akademik çeşitlilik okulun bilgi ve akademik düzeyini yükseltecek. Öğretmenimiz alttakine göre değil, üstekine göre onları hazırlayacak. Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmek. Bunun için bütün liselerimizi fen, sosyal bilimler ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım.
 
TEOG’LA YERLEŞENLER GEÇİŞ YAPAMAYACAK:
Bundan sonraki kayıt alacağımız öğrenciler için taban puanı kalkmıştır. Adrese en yakın okula kaydını yapacağız. TEOG puanıyla girmiş öğrencinin değişiklik yapmasına izin vermeyeceğiz. Danıştay’ın bir kararı var; bir öğrencinin taban puanının üstündeki okula kaydedilemeyeceğiyle ilgili.
 
ADRES TAŞIMAYA KARŞI ÖNLEM:
(Diyelim ki, İstanbul’da çok iyi lise var, bunun yanına taşınacağım. O zaman bu okula girebilecek miyim?) Okulda kontenjan varsa girersiniz. Ancak herkesin sizin gibi o siteden ev alacak durumu yoktur. Ancak saydığımız 600’e yakın lise zaten sınavla alacak. İstanbul Lisesi’ne girebilmenin şartı sınavda başarılı olmak. Kazanamazsa adrese dayalı sisteme bağlı olarak kendi evine yakın 5 okulu daha tercih etmesini isteyeceğiz. 1 milyon 200 bin öğrencimizi daha az stresli bir sistemle liseye yerleştireceğiz. (Adres taşıma gibi uygulamalar için) Bunlara karşı bir çözüm bulabilmek mümkün. Kontrol mekanizmaları var.
1 kişi beğendi
1411 ay önce # Cevap : sınavın zorunlu olmadığını duyurdu. Sınavın yalnızca nitelikli okullara kayıt yaptırmak isteyen kişiler için gerçekleştirileceğini açıklayan Bakan Yılmaz, liseye geçiş sınavına katılım sağlamak istemeyen öğrencilerin ise evinin yakınındaki 5 okulu tercih edebileceğini bildirdi
1 kişi beğendi
1411 ay önce # Cevap : kolay diyorlar
1 kişi beğendi
11 ay önce ah nerde kolay olması
1410 ay önce # Cevap : Daha kötü olmuş
1 kişi beğendi
147 ay önce # Cevap : Çooooooook zor
1 kişi beğendi
7 ay önce aynen
011 ay önce # Cevap : ÓÓιι
0 kişi beğendi
010 ay önce # Cevap : güzel
0 kişi beğendi
-111 ay önce # Cevap : LKS yeni sistemin  adı .3 yanlış 1 doğruyu götürecek bu senelik 8. sınıf soruları sorulacak.
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin