[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


9
Okunma
4480
Cevap
1
Soru :

Tavşan ve yarasanın büyüme ve gelişme süreci nelerdir

Tavşan ve yarasanın gelişim süreçleri hakkında bilgi istiyorum ödevim var.
Bölüm: Biyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
54 yıl önce # Cevap : Yarasalar

Ömürleri 15-20 yıl arasında değişen yarasaların üreme sistemleri de çok gelişmiştir.Erkekten spermleri alan dişi yarasa,spermleri depolayarak istediği zaman kullanabilme özelliğine sahiptir.Sonbahar da çiftleşen dişi yarasa yumurtanın oluşma dönemi olan ilkbahara kadar(kış uykusu boyunca) spermleri deposunda tutar ve ilkbahar mevsiminde döllenme gerçekleşir.Bu özellik memeli canlılarda sadece yarasalarda mevcuttur.(Bal arılarının kraliçesinde de aynı sistem vardır.)

Günümüz memeli hayvanlar içinde en fazla türler çeşitliliğine sahip olan ve tüm memeli hayvanların neredeyse dörtte birini oluşturan yarasalar, buna rağmen evrimsel geçmişleri konusunda şimdiye kadar en az anlaşılmış memeli hayvan grubudur.  Yarasanın 200 cins ve 17 familya içinde yaklaşık 900 – 1000 türü vardır. Kısa bir zaman öncesine kadar, bulunan en eski yarasa fosili 50 milyon yıl öncesine ait olup yarasaların evrimsel geçmişinin Eozen dönemi içinde yer aldığını  göstermektedir.
Yarasalar çok hafif ve küçük kemiklere sahip olduğundan bu kemikler korunmaya pek elverişli değillerdir. Bu nedenle bu memelilere ait ancak çok az taşlaşmış fosil kemikleri bulunabilmektedir. Bu durum da onları, akraba oldukları hayvanlara ilişkin filogenetik bir sınıflandırılma yapılmasını güçleştirmektedir. Yarasaların yer aldığı iki  familyaya dair yapılabilen en iyi sınıflandırma ise Chiroptera'larr olup bunlar aynı zamanda diğer tüm memeli türlerinden daha farklı bir grup olma özelliği taşırlar. Bu yeni sınıflandırma her zaman böyle değildi, zira Taksonominin babası olan Carl von Linne yarasaları mesela primatlar grubuna dahil etmişti. Yarasaların evrimsel geçmişlerinin büyük bir kısmı hala gizem taşıyor olsa da yeni araştırmalar ve bulgular onların bazı özelliklerinin nasıl evrimleşmiş olabileceğine dair biraz daha çok ışık getirmiştir. Yarasaların anatomileri onların evrimsel geçmişleri hakkında bizlere ancak çok az kanıt sağlayacağa benziyor. Yarasaların ön ayakları diğer uçabilen canlılardan daha farklı olup memelilerle bir çok ortak özellikler paylaşmalarına rağmen memelilerin ön ayakları ile de karşılaştırmaya pek olanak vermemekte.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin