[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


2
Okunma
424
Cevap
1
Soru :

Su dalgalarinda yansima nedir

Durum: Açık
Tarih: 1 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


01 yıl önce # Cevap : a-)Doğrusal dalgaların düz engelden yansıması
Düzlem ve küresel aynalarda ışığın yansıması ile su dalgalarının benzer engellerden yansımaları birbirine benzediğinden, şekiller karşılaştırmalı olarak çizilecektir. Burada ışığın geliş ve gidiş doğrultusu, su dalgalarının dalga tepelerine dik olan geliş ve gidiş doğrultusu aynı alınacaktır. Su dalgaları da ışıkta olduğu gibi yansıma kurallarına göre yansır.
Yüzeye dik gelen dalgalar kendi üzerinden geri yansır. Şekildeki doğrusal dalganın bir kısmı düz engelden yansırken, bir kısmı hala engele doğru ilerlemektedir. Gelen dalganın dalga tepesi ile engel arsındaki açı i gelme açısı, yansıyan dalganın dalga tepesi ile engel arsındaki açı ise r yansıma açısıdır.
b-)Dairesel dalgaların düz engelden yansıması
Dairesel dalgaların düz engelden yansıması noktasal kaynaktan çıkan ışığın düzlem aynadan yansımasına benzer. Yansıyan dalgaların merkezi K noktasının engele göre simetriği olan K noktasıdır.
c-)Doğrusal dalgaların çukur engelden yansıması
Doğrusal dalgaların çukur engelden yansıması; asal eksene paralel gelen ışık ışının yansıdıktan sonra çukur aynanın odağında toplanıp oradan tekrar dağılmasına benzer.
d-) Doğrusal dalgaların tümsek engelden yayılması
Doğrusal su dalgaların tümsek engelden yayılması;asal eksene paralel gelen ışığın tümsek aynadan yansıdıktan sonra uzantılarının odaklanmasıdır.
e-) Dairesel dalgaların çukur engelden yansıması
Işıkta olduğu gibi merkezin dışından gönderilen dairesel dalgalar çukur engelden yansıdıktan sonra odak ile merkez arasında toplanır.
Eğer dairesel dalgalar merkezden gönderilirse, yansıyan dalgalar merkezde toplanır. Dairesel dalgalar odak ile merkez arasından gönderilirse, yansıyan dalgalar merkezin dışında toplanır.
0 kişi beğendi

Benzer Sorular

Açık sulhperver


Hareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin