[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


33
Okunma
17517
Cevap
4
Soru :

Sesin şiddetini artıran cihazlar nelerdir

sesin şiddetini artıran cihazları söyleyiniz
Bölüm: Fizik
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
1 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
313 yıl önce # Cevap : Ses şiddetini artıran aletler
1. Megafon
2. Hoparlör
3. Siren
4. Korna
5. Amfi
6. işitme Aletleri
7. Kulaklık

Sesin şiidetini artırmak ne işe yarar:
İşitme güçlüğü çeken insanlar işitme aygıtı kullanırlar. Bu aygıtlar çevreden gelen seslerin şiddetini artırarak daha iyi duyma sağlar.
Konuşurken veya şarkı söylerken meydana gelen ses dalgaları ancak bir mikrofon yardımı ile yardımıyla elektrik akımına çevrilirler. Ses dalgasının hava basıncı değişikliği mikrofon içinde bulunan bir diyaframı hareket ettirir. Diyaframın hareket etmesi ya kristali hareket ettirir veya bobini mıknatıs hava boşluğuna sokup çıkarır. Bu tepki ile alternatif bir gerilim meydana gelir. Böylece ses meydana gelir. Ancak bu sesi duyabilmek için bir mixer veya anfi veya hoparlör veya kulaklık gibi cihazlara ihtiyaç vardır. Mikrofonun çıkış gerilimi seviyesine sansibilite denir. 

Sesin şiddetini artırmak ve sesimizi daha uzaklara duyurmak için megafon adı verilen bir alet kullanılır. Megafon koni şeklinde olup sesin bir doğrultuda yayılmasını sağlar. Böylece sesimiz çok uzaklardan da duyulabilir. Sokak satıcıları, itfaiyeciler, polisler seslerini duyurabilmek için megafon kullanırlar.

Sunum İçeriği

1 kişi beğendi
363 yıl önce # Cevap : Belli bir kaynaktan çıkan sesin şiddetini arttırarak yükselmek için kullanılan aletler vardır. Yüksek ses için megafon ve mikrofondan yararlanılmaktadır. Sesin şiddetinin arttırılmasına gürlük denir. Ses şiddeti doğrultusunda kullanılan aletler elektroniktir.
Megafon: Koni şeklinde olup sesin doğru bir şekilde yayılmasını sağlamaktadır. Sesler uzak mesafelerden dahi duyulabilecek kadar gür şekilde çıkar. Megafonlar günlük hayatta itfaiyeciler, polisler, sokak satıcıları ve basın duyurusu yapıldığı zaman kullanılır. Toplumsal olaylarda daha çok kullanılmaktadır.
Mikrofon: Konuşurken sessimizin belli bir ses sistemi yardımıyla gür çıkmasına yarar. Ses sisteminde kullanılan alıcı kısmına mikrofon denir. Ses buradan alınarak elektrik sayesinde yükseltilip hoparlörden daha gür şekilde dışarıya verilmektedir.
İşime güçlüğü çeken kişilerde işitme cihazı kullanılarak dışarıdan gelen sesler daha gür sesle kulağın iç kesimlerine iletilmektedir. Duymakta zorluk çeken kişilerin daha çok işine yarayarak faydalanabilecekleri sistemlerdendir.

2 kişi beğendi
1 yıl önce
192 yıl önce # Cevap : hopörler
1 kişi beğendi
161 yıl önce # Cevap : Megafon hoparlor
1 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin