[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


6
Okunma
2699
Cevap
2
Soru :

Ses kirliliğinin nedenleri

Ses kirliliğinin nedenleri nelerdir,
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
24 yıl önce # Cevap : Gürültü kirliliğine sebep olan faktörler şunlardır
Bar, disko ve müzikli eğlence sunan yerlerde ses yalıtım sistemlerinin kurulmaması.
Trafikte olan araçların havalı egzoz ve korna takarak bilinçsiz şekilde kullanması.
Sanayi ve yerleşim yerlerinin birbirlerine yakın olması.
İnsanların toplum içersinde yüksek sesle konuşması.
Havaalanının yerleşim yerlerine yakın olup uçakların çıkardıkları seslerin duyulması.
Plansız yerleşme ve hızlı nüfus artışı bölgede ses seviyesini yükseltir.
Ekonomik yetersizlik ses kirliliğine neden açmaktadır.

Sunum İçeriği

YETEEEEEEEEEEEEEEER !!!!!!!!!!!BU GÜRÜLTÜ BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYOR!!!style.visibilityppt_xppt_ystyle.visibility style.visibilitystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_y Düzensiz ve yüksek şiddetli sesler ses kirliliğine neden olur.style.visibilityppt_xppt_yppt_yppt_yppt_ystyle.visibility Ses kirliliği çevre kirliliğinin bir türüdür.style.visibilityppt_xppt_yppt_yppt_yppt_ystyle.visibilityppt_xppt_y Ses kirliliğine gürültü de denir.style.visibilityppt_xppt_xppt_yppt_ystyle.visibilityppt_xppt_y SES KİRLİLİĞİNİN YOĞUN OLDUĞU ORTAMLARstyle.visibility SINIFIMIZstyle.visibilitystyle.visibility CADDELERstyle.visibilitystyle.visibility STADYUMstyle.visibilitystyle.visibility SES KİRLİLİĞİNİN ZARARLARIİşitme yetimizin azalmasına hatta kaybolmasına neden olur.Vücudumuzun Ruh sağlığımızın bozulmasına neden olur.Vücudumuzun işleyiş düzenini bozar. style.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilitystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_y Teknolojik araçlar ses kirliliğine neden olur.style.visibilityppt_xxshearppt_xstyle.visibilityppt_xxshearppt_x Ses Kirliliğine Karşı Alınacak ÖnlemlerEv ve işyerlerinde ses geçirmeyen malzemeler kullanılmalıdır.Eğlence yerlerinde yüksek sesle müzik çalınması engellenmelidir.Gürültü yapan kuruluşlar şehrin dışına alınmalıdır.Otomobil kullanımını azaltıcı önlemler alınmalıdır.style.visibilitystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_ystyle.visibilityppt_xppt_y BAKALIM NELER ÖĞRENDİK !style.visibilityppt_xppt_ystyle.visibility DEĞERLENDİRMEstyle.visibilityppt_xxshearppt_x Aşağıdaki boşluklara uygun kelimeleri yerleştirelim!☻çevre kirliliğinin ☻sağırlığa☻ses kirliliğine☻ gürültü Düzensiz ve yüksek şiddetli sesler ……………..neden olur.Ses kirliliğine ………………… denir.Ses kirliliği ……………………… türüdür.Ses kirliliği ……………………neden olur. Aşağıdaki boşluklara uygun kelimeleri yerleştirelim!☻çevre kirliliğinin ☻sağırlığa☻ses kirliliğine☻ gürültü Düzensiz ve yüksek şiddetli sesler …ses kirliliğine...neden olur.Ses kirliliğine ………gürültü……… denir.Ses kirliliği …………çevre kirliliğinin………… türüdür.Ses kirliliği ………sağırlığa………neden olur. Aşağıdaki cümlelerin başına doğru ise “D” yanlış ise “Y” koyalım ! [ ] Toplu taşıma araçlarında gürültü yapmamalıyız. [ ] Yüksek şiddetli sesler ses kirliliğine neden olmaz. [ ] Gelişen teknoloji ve kalabalık şehirler , ses kirliliğinin artmasına neden olur. [ ] Ses kirliliği işitme yetimizin kaybolmasına neden olmaz. [ ] Ev ve iş yerlerinde ses geçiren malzemeler kullanılmalıdır. Aşağıdaki cümlelerin başına doğru ise “D” yanlış ise “Y” koyalım ! [ D ] Toplu taşıma araçlarında gürültü yapmamalıyız. [ Y ] Yüksek şiddetli sesler ses kirliliğine neden olmaz. [ D ] Gelişen teknoloji ve kalabalık şehirler , ses kirliliğinin artmasına neden olur. [ Y ] Ses kirliliği işitme yetimizin kaybolmasına neden olmaz. [ Y ] Ev ve iş yerlerinde ses geçiren malzemeler kullanılmalıdır.
0 kişi beğendi
24 yıl önce # Cevap : Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir.
Dünya çapında en yaygın gürültü türü ulaşım sistemlerinden kaynaklanır. Motorlu araçların yanısıra uçak ve demiryolu araçlarının yarattığı gürültü de önemli bir yer tutar. Şehir planlamacılığında yanlışlar yapılması sanayi ve yerleşim alanlarının birbirine bitişmesine neden olabilir ve sonuç olarak sanayi alanının yarattığı gürültü kirliği komşu yerleşim birimlerinde yaşayanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. 
Gürültü kirliği yaratan diğer etmenler arasında araba alarmları, acil durum sirenleri, çeşitli beyaz eşyalar ile ev âletleri, fabrika makineleri, yapım ve onarım çalışmaları, ses çıkaran hayvanlar, ses sistemleri, hoparlörler ve konuşmakta olan insanlar sayılabilir.
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin