[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


25
Okunma
3308
Cevap
3
Soru :

Pusulanın icadının tarih ve coğrafya gibi bilim dallarındaki etkileri

Pusulanın icadının tarih ve coğrafya gibi bilim dallarındaki etkileri nelerdir ?
Bölüm: Bilim
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
1 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
63 yıl önce # Cevap : Pusulanın icadı insanın coğrafi bilgilerini geliştirdiği gibi insanlık tarihinde çok önemli bir kırılma noktası yaratarak tüm insanlığı değiştirmiştir. Çünkü pusulanın bulunmasıyla insanların sınırlı olan coğrafi bilgisi ilerlemiş ve insanlar artık okyanuslara açılma imkanı buldu ve bunun sonucunda da Coğrafi Keşifler başladı. Pusula yardımıyla dünya coğrafyasını anlamak ve keşfetmek kolaylaştı ve dünya tarihini coğrafi keşifler değiştirdi. Coğrafi keşiflerle bütün insanlığın dengeleri bir anda değişti.

Yani pusulanın bulunması aşağıda yazdığım coğrafi keşiflerin tüm sonuçlarına neden olmuştur:

Coğrafi Keşiflerin Sonuçları
1-Yeni ülkelerin keşfedilmesi ile Sömürgecilik gelişti.( Portekiz ve İspanyollarla başlayan sömürgeciliğe daha sonra İngiltere, Fransa ve Hollanda?da katıldı.)
2-Baharat ve ipek yolları önemini kaybetti.
3-Akdeniz?deki limanlar eski canlılığını yitirdi.
4-Doğudan yeni keşfedilen yerlerden Avrupa?ya bol miktarda Altın, Gümüş gibi değerli eşyalar geldi.
5-Avrupa zenginleşti. Soylular nüfuzlarını kaybetti.
6-Türk ve İslam Alemi ekonomik olarak olumsuz etkilendi. (İnternet3,2004)

Dini Sonuçlar
1-Hıristiyanlık yeni keşfedilen yerlere yayıldı.
2-Dünyanın düz olduğunu söyleyen din adamlarına güven sarsıldı. (İnternet3,2004)

Bilimsel Sonuçlar
1-Yeni kıtalar, ırklar, hayvanlar, Bitkiler tanındı.
2-İnsanlarda araştırma ve yeni şeyler öğrenme merakı uyandı.(İnternet3,2004)

Coğrafi Keşiflerin Türk Dünyası Üzerindeki Etkileri
Coğrafi Keşifler, bütün insanlığı etkilemiştir. Bu yönüyle evrensel bir özelliğe sahiptir. Akdeniz Limanları, Coğrafya Keşifler sonucunda önemini kaybetti. Ancak 1869'da Süveyş Kanalı'nın Fransızlar tarafından açılmasıyla bu limanlar yeniden önem kazanmıştır.

Coğrafi Keşifler, Müslüman ülkeler açısından büyük zararlara neden olmuştur. İslam ülkeleri yoksullaşmış, Türkistan Hanlıkları giderek zayıflamış ve Ruslar karşısında gerilemiştir. Osmanlı İmparatorluğu , İpek ve Baharat Yollarına hakim olmasına rağmen yolların değişmesinden dolayı umduklarına ulaşamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu, ticaret faaliyetlerini yeniden geliştirebilmek için Avrupalı devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kaldı.

Ayrıca Osmanlı topraklarında kervan yolları boyunca faaliyet gösteren halk ve zanaatkarlar işsiz kaldı. Bu durum, Osmanlı Devleti'nde ekonomik sıkıntılara ve Celali İsyanları'na zemin hazırlamıştır.

Osmanlı Devleti, Hint ticaret yolunun hakimiyeti için Portekizlilerle, Akdeniz hakimiyeti için de İspanyollarla mücadele etti. Endonezya'da savunma ve koruma savaşları yapan Osmanlı Devleti, Hıristiyan Avrupa karşısında ''Doğu Kalkanı haline gelmiştir.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
23 yıl önce # Cevap : Kısaca coğrafi bilgilerimiz gelişti ve dünyaya tanıyıp egemen olamaya başladık. Yeni kıtalar yeni yollar keşfedildi Bunun sonucunda eski tiacret yolları önemini kaybetti. Yeni kaynaklarbulundu ve sömürgecilik başladı buda dünya tarihini değiştirdi.
0 kişi beğendi
02 yıl önce # Cevap : Eğer ıssız veya da keşfedilmemiş bir yere düşersek yanımızda pusula olma olasılığı varsa bu bize konumu gösterir tarihi ne bileyim lan
0 kişi beğendi

Benzer Sorular

Açık bilim
Açık Tarih
Açık coğrafya


Hareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin