[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


34
Okunma
946
Cevap
3
Soru :

Osmanlıda eyalet askerlerinin görevleri

Osmanlıda eyalet askerlerinin görevleri nelerdir?
Bölüm: Osmanlı İmp
Durum: Çözüldü
Tarih: 2 yıl önce
2 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
322 yıl önce # Cevap : Kısaca :
1. Tımarlı Sipahilerin Görevleri : Osmanlı ordusunun en önemli atlı kuvvetleri idi. Dirlik sahiplerinin beslemek zorunda oldukları atlı askerlerdir (bu askerlere “cebelü” adı verilirdi). Bu askerleri has zeamet ve tımar sahipleri besledikleri için devlete ekonomik yönden yük olmazlardı. Tamamen Türklerden oluşuyordu. Ordunun en kalabalık ve önemli sınıfıdır. Devletten maaş almazganimet elde etmezlerdi. Barış döneminde bölgenin güvenliğinden sorumludurlar.

2. Akıncıların Görevleri: Bahar aylarında düşman ordularına akınlar düzenlemek, keşif hizmetlerinde bulunmak, ordunun güvenle ilerlemesini sağlamak ve savaş sırasında akınlar yaparak düşmanın moralini bozmak amacıyla sınır ve uc boylarında görev yapan atlı birliklerdir.

3. Azapların Görevleri: Savaşlarda yeniçerilerin önünde bulunup, savaşlarda yeniçerilerin önünü açmak göreviyle yükümlü olan Anadolu’daki bekâr erkeklerden oluşan askerlerdir.

4. Yaya ve Müsellemlerin Görevleri: Ordunun geri hizmetinde bulunup, ordunun geçeceği yolları açmak, köprüleri tamir etmekle görevliydiler. Anadolu’daki müsellemlere Yörük denirdi.

5. Delilerin Görevleri: Sınır boylarını koruyan hafif süvari birlikleri.

6. Gönüllülerin Görevleri: Sınır boylarındaki halktan seçilip sınırdaki şehir ve kasabaların korunmasından sorumlu askerler.

7. Beşliler Görevleri: Geri hizmet ocaklarından olup, sınır boylarında görev yaparak kaleleri korurlardı.

8. Sakaların Görevleri: Ordunun su ihtiyacını karşılarlardı.
2 kişi beğendi
010 ay önce # Cevap :  Osmanlı ordusunun en önemli atlı kuvvetleri idi. Dirlik sahiplerinin beslemek zorunda oldukları atlı askerlerdir (bu askerlere “cebelü” adı verilirdi). Bu askerleri has zeamet ve tımar sahipleri besledikleri için devlete ekonomik yönden yük olmazlardı. Tamamen Türklerden oluşuyordu. Ordunun en kalabalık ve önemli sınıfıdır. Devletten maaş almazganimet elde etmezlerdi. Barış döneminde bölgenin güvenliğinden sorumludurlar.
0 kişi beğendi
03 ay önce # Cevap : sokakları kolaçan etmektir

devriye gezmektir görevleri

iyi günler

:D
0 kişi beğendi
3 ay önce yukarıya bak xdd ve puanına 200 bine yaklaşıyo
3 ay önce knk admin var :D

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin