[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


4
Okunma
721
Cevap
2
Soru :

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü

Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü Hakkında Bilgi rica ediyorum
Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
13 yıl önce # Cevap : 1938 yılında 10 Kasım Perşembe günü büyük önder Atatürk, saat 9.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayında hayata veda etti.
0 kişi beğendi
24 yıl önce # Cevap : Mustafa Kemal Atatürk’ün Ölümü

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te doğdu. Küçük yaşta babasını kaybetti. Yaşadığı sıkıntılar onu hiçbir zaman inandığı hedeften vazgeçiremedi. Çocuk denecek yaşta kendi verdiği kararla askerlik mesleğini seçti. Askerî eğitimini başarıyla tamamladı. Manastır Askerî idadisinde genç bir öğrenci iken memleketin içinde bulunduğu sıkıntılara kayıtsız kalmadı. Harp Okulu ve Harp Akademisinde kendi gibi düşünen arkadaşlarını etrafında topladı. Askerlik mesleğine başladığı ilk günden ölümüne kadar olan süreçte millet için çalışmaktan vazgeçmedi. En umutsuz günlerde milletine olan inancını kaybetmedi. Çanakkale’de dünyanın en güçlü devletlerini yendi. Hakkında çıkan idam fermanları onu inandığı yoldan döndüremedi. Kurtuluş mücadelesinin değişmez lideri oldu. Sakarya Meydan muharebesini, Büyük Taarruzu, Başkomutanlık Meydan Muharebesini kazanarak Türk milletine güvenmekteki haklılığını bir kez daha ispatlamış oldu. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu. Siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda birçok yenilik yaptı. Anadolu’yu karış karış gezerek halkın dert ve sıkıntılarını dinledi. Gittiği heryerde yaptığı yenilikleri bizzat kendisi anlattı.

Devlet işlerinde son derece titiz olan, hiçbir mazeret kabul etmeyen Atatürk kendi sağlığına gerektiği kadar özen gösteremiyordu. Devleti ilgilendiren meselelerde aralıksız çalışma alışkanlığı vardı. Bu yoğun tempo 1937’de sağlığını iyice bozmuştu. Yorgunluk belirtileri ortaya çıkmıştı. Hastalığının ilk belirtileri görülmeye başladı. Atatürk’ün rahatsızlığına ilk teşhisi Yalova gezisinde Dr. Nihat Reşat Belger koymuştur. Kesin tanı için özel doktoru Prof. Dr. Neşet Ömer irdelp çağrılır. Onun da teşhisi aynıdır. Hastalık sirozdur. Ciddi bir perhiz ve istirahat gereklidir. Fakat Atatürk yurt gezilerine devam eder. Gemlik Suni ipek ve Merinos Fabrikalarını açmak için Bursa’ya gider. Bu gezide çok yorgun düşmüştür. Dolmabahçe Sarayı’nda bir süre dinlenir.

Mustafa Kemal, 25 Şubat 1938’de Balkan Antantı toplantısına katılmak üzere Ankara’ya döner. Ankara’da Balkan devlet adamları ile uzun görüşmeler yapar. Hastalığının artması üzerine Fransa’dan doktor Fiessinger (Fisinger) davet edilir. Fransız profesör Türk doktorlarının teşhisini doğrular ve Atatürk’e “Büyük kumandan büyük harpler yaptınız. Muzaffer oldunuz. Ama bu işin kumandanı da benim. Siz bana tabi olacaksınız, bana yardım edeceksiniz.” der. Doktorların kesin dinlenme tavsiyesinde bulunmasına rağmen gündemde olan Hatay sorununu çözmek için yoğun bir şekilde çalışmaya başlar. 20 Mayısta Mersin’de askerî birliklerin geçit törenini izler ve 24 Mayısta Adana’da askerî birlikleri denetler, Ankara’ya döndüğünde hastalık onu yorgun düşürmüştür. Ankara'da sadece bir gün kalır. 26 Mayısta istanbul’a hareket eder. Savarona yatına yerleşir. 8 Temmuzda Prof. Fiessinger ikinci defa gelir. Atatürk’e mutlaka dinlenmesi gerektiğini söylemesine rağmen Atatürk, 9 Temmuz'da Savarona’da Bakanlar Kuruluna saatlerce başkanlık eder. Tekrar rahatsızlanınca Dolmabahçe Sarayı’na nakledilir. Fakat burada da bakanlar ve yabancı elçilerle görüşmelerine devam eder.

Sağlık durumu her geçen gün kötüye gitmektedir. Rahatsızlığından dolayı 29 Ekimde Ankara’ya gidişi iptal edilir. Atatürk, sonraki günlerde sivil ve askerî bürokratlarla görüş¬melere devam etmiştir.16 Ekim akşamı komaya girer ve dört gün komada kalır. 1 Kasım 1938’de TBMM toplantısının açış konuşmasını bizzat kendi yapmak ister fakat hastalığı ilerlediği için onun yerine konuşma metnini Başbakan Celal Bayar okur. Mustafa Kemal Atatürk son günlerinde yazdığı bu açılış konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim ve kültürel alandaki atılımları anlatır. Türk dış politikası hakkında bilgiler verir.

8 Kasımda Atatürk rahatsızlandı. 10 Kasım Perşembe günü büyük önder Atatürk, saat 9.05’te hayata veda etti.

Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutu Dolmabahçe Sarayı’nda Türk halkının ziyaretine açıldı. Atatürk’ün naaşı 20 Kasımda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirildi. 21 Kasımda Etnografya Müzesi’ne götürülerek katafalka konuldu. 1953’e kadar kaldığı Etnografya Müzesi’nden 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından bir gün sonra 11 Kasım 1938 Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi toplandı. Meclis başkanı M. Abdülhalik Renda anayasa gereğince cumhurbaşkanı seçimi yapılacağını duyurdu. Gizli oyla yapılan seçimde 348 oyla Malatya Milletvekili ismet inönü, Türkiye Cumhuriyetinin ikinci Cumhurbaşkanı oldu.
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin