[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


32
Okunma
820
Cevap
6
Soru :

Müslümanların Dünyadaki Nüfusu Ne Kadardır?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz.
Durum: Çözüldü
Tarih: 2016-04-26 10:15:41
2 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


292016-04-26 13:09:44 #
Cevap : Elbette dünyanın her yerinde Müslüman vardır. Ancak sayısı belli değildir, Allah'a şükür Müslüman sayısı çok...
2 kişi beğendi
152016-04-26 14:48:26 #
Cevap : müslüman sayısı oldukça fazla heryerde müslüman var ALLAH a hamd olsun ...
1 kişi beğendi
02018-01-12 09:53:40 #
Cevap : yertüzünde müslüman çoktur ama bunların bir çoğu salih müslüman yani gecek müslüman değildirler eğer gerçekten yer yüzünde gerçek müslüman olsaydı bu gün bir çok müslüman katledilemezdi
0 kişi beğendi
02018-01-12 09:55:34 #
Cevap : Amerika'daki bir kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, dünyadaki Müslüman nüfusu 1,57 milyar.
Pew Din ve Kamu Hayatı Forumu adlı kuruluş tarafından yapılan ve kuruluş yetkililerince "şimdiye kadar din üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma" olarak nitelenen araştırmanın sonuçları, dünyada her 4 kişiden 1'inin Müslüman olduğunu ortaya koydu.
Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan kuruluş tarafından 3 yıldır yürütülen araştırmanın 232 ülke ve bölgedeki nüfus sayımı bilgilerine, demografik çalışmalara ve genel nüfus analizlerine dayanılarak yapıldığını belirten yetkililer, sadece birkaç yılı kapsayan verilerin bulunduğu yerlerde ise bu verilerin 2009 yılında ulaşacağı rakamların hesaplandığını kaydetti.
3'TE İKİSİ 10 ÜLKEDE YAŞIYOR

 Üzerinde pek çok tahminin yapıldığı Müslüman nüfus hakkında ilk kez kesin bir rakam veren araştırma, dünyadaki Müslümanların genel bir portresini de çizdi.
Müslüman nüfusun 3'te 2'sinin 10 ülkede yaşadığını ortaya koyan ve Türkiye'yi de Asya kıtası içinde gösteren araştırma sonuçlarına göre, bu ülkelerden 6'sı Asya'da (Endonezya, Pakistan, Hindistan, Bangladeş, İran ve Türkiye), 3'ü Kuzey Afrika'da (Mısır, Cezayir ve Fas) 1'i de Sahra Altı Afrikası'nda (Nijerya) bulunurken, dünyada Müslüman nüfusun en yoğun olduğu ülke ise 203 milyon Müslüman nüfusun yaşadığı Endonezya. Araştırmada bu ülkede yaşayan Müslüman nüfusun tüm dünya nüfusunun yüzde 13'ünü oluşturduğuna dikkati çekildi.
YÜZDE 60'I ASYA KITASINDA

İslam'ın kalbinin attığı yerin Orta Doğu olmasına karşın Müslüman nüfusun en yaygın olarak Asya kıtasında yaşadığını ortaya koyan araştırmaya göre, dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 60'ından fazlası Asya kıtasında bulunuyor. Dünyadaki Müslüman nüfusun yüzde 20'si Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da, yüzde 15'i Sahra Altı Afrikası'nda, yüzde 2,4'ü Avrupa kıtasında, yüzde 0,3'ü Kuzey ve Güney Amerika kıtasında yaşıyor.
Araştırma sonuçları, Asya'daki Müslüman nüfusun Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki Müslüman nüfustan fazla olmasına karşın, Müslüman çoğunluğa sahip en fazla ülkenin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da bulunduğunu ortaya koydu.
Nüfus yapısındaki eğilimlerinin çok iyi ortaya çıkarılmasına karşın azınlık olarak yaşayan çok sayıdaki Müslüman hakkındaki incelemenin nüfus eğilimleri kadar iyi yapılamadığına dikkati çekilen araştırmanın sonuçlarına göre, dünyadaki Müslüman nüfusun 5'te birini oluşturan 317 milyon kişi Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerde yaşıyor.
HİNDİSTAN'DAKİ 161 MİLYON MÜSLÜMAN "AZINLIK"

Araştırmaya göre, azınlık olarak yaşayan Müslümanların 4'te 3'ü Hindistan (161 milyon), Etiyopya (28 milyon), Çin (22 milyon), Rusya (16 milyon), Tanzanya'dan (13 milyon) oluşan 5 ülkede bulunuyor.
Dünyadaki en kalabalık 3'üncü Müslüman nüfusu barındıran Hindistan'da Müslümanların genel nüfusa oranı ise sadece yüzde 13.
Projenin üst düzey araştırmacısı Brian Grim konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İnsanların çoğu Müslümanların genelde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu ülkelerde yaşadığını düşünüyor ama Hindistan'da bu kanaat biraz altüst oluyor" derken, araştırmanın sonuçlarını inceleyen Princenton Üniversitesi doçenti Amaney Jamal de "Bu araştırma dünyadaki 'Araplar Müslümandır ve Müslümanlar Araptır' şeklindeki yaygın kanaati basitçe ortadan kaldırdı" yorumunda bulundu.
Araştırmanın diğer çarpıcı sonuçlarına göre, Avrupa kıtasının toplam nüfusunun 5'te birini Müslümanlar oluşturuyor.
Avrupa'da yaşayan Müslüman nüfusu 38 milyon olarak gösteren araştırmada, 4 milyon Müslümanın yaşadığı Almanya'daki Müslüman nüfusun neredeyse Kuzey ve Güney Amerikada yaşayan 4,6 milyon Müslüman nüfusa eşit olduğuna dikkati çekiliyor.
Araştırma sonuçları, Fransa'da yaşayan Müslümanların sayısının Almanya'dakilerden daha az olduğunu, buna karşın bu ülkedeki Müslüman nüfusun ülkenin genel nüfusa oranının Almanya'dakinden daha yüksek olduğunu gösterdi.
Pew Forumu'ndan yapılan açıklamada, kuruluşun, sonuçları 2010 yılında açıklanacak yeni projesinde ise şimdiki araştırmada açıklanan veriler esas alınarak, Müslüman nüfusun büyüme oranları ile gelecekteki nüfus eğilimlerinin hesaplanacağı belirtildi.
Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, ayrıca dünyadaki Hristiyan nüfus hakkında benzer bir araştırmaya gelecek yıl başlanacağı duyuruldu.
0 kişi beğendi
02018-01-12 10:12:41 #
Cevap : ABD’de yapılan bir araştırmada, Müslüman nüfusun diğer dinlere göre daha hızlı artarak, 2050 yılında Hıristiyan nüfusunun sayısına yaklaşacağı bildirildi.
EN HIZLI BÜYÜYEN DİN
ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin, doğum oranları ve din değiştirme eğilimlerine bakarak oluşturduğu öngörüye göre dünyada en hızlı büyüyen din olarak İslam gösterildi.
Dünya genelinde 2010 yılı rakamlarına göre, 2,2 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 31’i Hıristiyan. Müslüman sayısı ise 1,6 milyar kişi ile dünya nüfusunun yüzde 23’ünü oluşturuyor.
Pew’in tahminine göre, 2050 yılında dünyadaki Müslüman nüfus, Hıristiyan nüfusunun sayısına yaklaşacak. Buna göre, güncel demografik eğilimlerin sürmesi halinde 2050 yılında dünya nüfusunun 9,3 milyar olması, Müslüman nüfusun 2,8, Hıristiyan nüfusun ise 2,9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu minvalde Müslüman nüfusun dünya nüfusunun yüzde 30’una çıkacağı, Hıristiyan nüfusun ise 2010 yılındaki oranını koruyarak yüzde 31’de kalacağı tahmin ediliyor.
2010 yılında 13 milyon 860 bin olan Yahudi nüfusunun da 2050’de 16 milyon 90 bin’e ulaşması bekleniyor.
Araştırmada Müslüman nüfusun artışındaki en önemli etkenin genç nüfus ve doğum oranının yüksek olması gösteriliyor. Buna göre, Müslüman kadınların doğum oranı 3,1 iken bu oran Hıristiyanlarda 2,7, Hindularda 2,4, Yahudilerde ise 2.3 olarak gösterildi.
ABD’DE MÜSLÜMAN NÜFUS YAHUDİ NÜFUSU GEÇECEK
Araştırmada, bölgesel beklentilere de yer verilirken, 2050 yılında Avrupa nüfusunun yüzde 10’unun Müslüman olması, ABD’de ise Müslüman nüfusunun Yahudileri geçmesi bekleniyor.
ABD’de 2010 yılında nüfusun yüzde 78,3’ünü oluşturan Hıristiyanların, 2050’de yüzde 66,4’e inmesi, herhangi bir inanca mensup olmayanların oranının ise yüzde 16.4’ten yüzde 25.6’ya çıkması öngörülüyor. Yahudiliğin de yüzde 1,8’den yüzde 1,4’e düşeceği ülkede, Müslüman nüfus oranının yüzde 0,9’dan yüzde 2,1’e çıkacağı tahmin ediliyor
0 kişi beğendi
02018-01-12 10:13:31 #
Cevap : yeryüzünde müslüman çoktur ama bunların bir çoğu salih müslüman yani gecek müslüman değildirler eğer gerçekten yer yüzünde gerçek müslüman olsaydı bu gün bir çok müslüman katledilemezdi
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin