[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


6
Okunma
862
Cevap
2
Soru :

Millî Cemiyetler Nelerdir

Millî Cemiyetlere Örnekler
Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
44 yıl önce # Cevap : Bu sorunuza word dosyası ile cevap vermek daha uygun olacaktır.

Mondros Ateşkes Anlaşması ile işgalci devletlere kayıtsız şartsız teslim olunmasıüzerine vatansever kişiler savunma amaçlı cemiyetler kurmuşlardır. 

Millî Cemiyetler dosyasını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
33 yıl önce # Cevap : MİLLİ CEMİYETLER
Trakya Paşaeli Cemiyeti:
2 Kasım 1918 tarihinde Edirne’de kurulmuştur. Türk halkının işgallere karşı savunma gücünü artırmayı ve teşkilatlandırmayı amaçlayan bu cemiyet, Trakya’nın Yunanistan’a verilmesi tehlikesine karşı bölgenin tarih, ırk, kültür bakımından Türklüğünü kanıtlamak için yayınlar yapmış, Edirne ve Lüleburgaz Kongrelerini toplamıştır.

İzmir Müdafaa-i Hukuk-u Osmaniye Cemiyeti:
1 Aralık 1918 tarihinde İzmir’de kurulan bu cemiyet, İzmir’in Yunanistan’a verilmesini engellemeye çalışmıştır. Bu cemiyet Milli Mücadeleye yardımcı olan gizli teşkilatlarla işbirliği yaparak Anadolu’ya silah ve cephane göndermişlerdir.

İzmir Redd-i İlhak cemiyeti:
İzmir’de müdafaa-i Vatan adı ile kurulan bu cemiyet işgalden sonra Redd-i İlhak adını almıştır. İzmir’in haksız yere işgaline karşı Kuvayı Milliye kurarak Yunan işgaline fiilen karşı koymuştur. Balıkesir ve Alaşehir kongrelerinin toplanmasında etkili olmuştur.

Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk cemiyeti:
4 Aralık 1918 tarihinde İstanbul’da kurulan bu cemiyet, Erzurum ve Elazığ’da şubeler açmıştır. Doğu illerinin Ermenilere verilmesini engellemeye çalışmışlardır.
Bu cemiyet bölgeden göç etmeyi yasaklamış, bilim, iktisat ve din alanında örgütlenme çalışmaları başlatmış ve Doğu illerinin herhangi bir saldırıya karşı birleşerek savunulması yolunda kararlar almıştır.
Cemiyet doğu vilayetlerinde Türklerin Ermenilerden sayıca üstün olduğu kadar tarih, kültür ve medeniyet eserleri açısından da üstün olduğunu göstermek için basın yayın yoluyla propagandalar yapmaya çalışmıştır. Erzurum kongresinin toplanmasında önemli rol oynamıştır.

Kilikyalılar Cemiyeti:
Çukurova bölgesini Fransızlara ve Ermenilere karşı korumak amacıyla kurulmuştur.

Milli Kongre cemiyeti:
Milli Talim ve Terbiye Kurulu üyeleri tarafından, İstanbul’da kurulan bu cemiyet, Türkler hakkında dünyada yapılan propagandalar ve basın yayın yolu ile işgalcilere karşı koymayı ve de Türk milletinin haklarını dünya milletlerine duyurmayı amaçlamıştır. Milli kongre cemiyeti ilk kez “Kuvayı Milliye” tabirini kullanan cemiyettir.

Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye cemiyeti
Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren Pontuscu Rumlara karşı kurulmuştur.
Milli cemiyetler Sivas Kongresi’nde Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti altında birleşmişlerdir.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin