[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


20
Okunma
1169
Cevap
2
Soru :

Marmara bölgesi - tarım

Marmara bölgesinde tarım hakkında bilgi. Maramara da ne tarımı yapılır. En çok yetiştirilen ürünler nelerdir ? Ekonomiye katkısı ve önemi nedir
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 2015-03-25 15:57:29
1 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


22015-03-25 16:29:42 #
Cevap : Bölgenin fazla engebeli olmaması nedeniyle, yüzölçümüne göre ekli-dikili arazinin en geniş alan kapladığı bölgedir. Tarımsal ürün çeşitliliğinin en fazla olduğu bölge olmasında yükselti azlığı ve çeşitli iklimlerin geçiş alanında bulunması etkili olmuştur. Modern tarım yöntemleri kullanıldığından, elde edilen verim yüksektir. Ancak tüketici nüfus fazlalığı nedeniyle  tarım ürünleri bölge gereksinimini karşılayamaz. 


Tarım Ürünleri  

Buğday
: Trakya’da Ergene Bölümü’nde yoğun olarak yetiştirilir. Bölge, üretimde İç Anadolu’dan sonar 2. sırada yer alır. 

Ayçiçeği
: Tohumlarından yağ elde etmek için yetiştirilir. Türkiye üretiminin % 80 ini bu bölge karşılar. Ergene ve Güney Marmara Bölümleri’nde  ekimi yoğunlaşır. 

Şekerpancarı
: Trakya, Güney Marmara ve Adapazarı ovalarında ekim yapılır.  

Tütün
: Bölge, Türkiye üretiminde 3. sırayı alır. Bursa, Balıkesir, Adapazarı’nda ekimi yoğunlaşır. 

Mısır
: Bölge, üretimde Karadeniz’den sonra 2. sırayı alır. Adapazarı ve Bursa önemli ekim alanlarıdır. 

Pirinç : Meriç ovalarında ekimi yoğunlaşır. Edirne bölge üretiminde ilk sırayı alır. 

Şerbetçi otu
: Bira sanayinde tad ve koku verici olarak kullanılır. Bilecik Yöresi’nde ekimi yapılır. 

Zeytin
: Güney Marmara Bölümü’nde Gemlik ve Mudanya Yöresi’nde üretimi yoğunlaşır. Bölge, üretimde Ege’den sonar 2. sırayı alır. İri kalitede sofralık zeytin yetiştirilir. 

Dut :
Bölgede ipek böceği yetiştiriciliğine bağlı olarak dutçuluk önem taşır. Bursa, Balıkesir, Bilecik Yöresi’nde yoğun olarak yetiştirilir. 

Meyve :
Bursa Yöresi’nde yoğun olarak yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm başlıcalarıdır. 

Sebze : Bursa ve Adapazarı ovalarında yoğun olarak yetiştirilir. Domates, patates, sarımsak, soğan, patlıcan, kabak, biber başlıcalarıdır. 
0 kişi beğendi
12015-03-25 16:36:38 #
Cevap : Yüzölçümüne göre ekili-dikili alanı en fazla bölgemizdir. Sebebi engebenin az, düzlüklerin fazla olmasıdır. Makineli tarım yaygındır. İklim çeşitliliği yetiştirilen ürünleri de çeşitli kılmaktadır. Ulaşımın kolay olması, sulamanın yaygın olması ve tüketici nüfusun fazla olması nedeniyle tarım gelişmiştir. Fakat kalabalık nüfusa yetmediği için başka bölgelerden de gelmektedir.

Marmara’da yetiştirilen tarım ürünleri çeşitlilik açısından diğer bölgelerimizden üstünde. Verimli topraklara sahip olunmasından dolayı Marmara bölgesinde yetişen tarım ürünleri, çiftçilik alanında faal olan ailelerin ekonomik kaynak elde etmesini sağlamaktadır. Ayrıca bölgede yetiştiriciliği yapılan meyve ve sebzeler dış ülkelere satıldığından dolayı ülke ekonomisine de katkısının olduğu bilinmektedir.

Marmara Bölgesinde sulama imkanlarının yeterli olması ve toprağın verimli olması tarımsal faaliyetlerin gelişmesini sağlamış olsa da tarımın bu denli gelişmesindeki en büyük neden iklim koşullarıdır. Yumuşak bir iklim görülmesinden dolayı tarımsal faaliyetler bu bölgede rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bölgede Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklim görülmesi tarımsal ürünlerin çeşitlenmesini sağlamıştır.

Sebze: İklim şartlarının ve sulama imkanlarının yeterli düzeyde olduğu Bursa ve Adapazarı ovasında domates, kabak, patlıcan, biber ve soğan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Zeytin:
 Akdeniz iklimin hakim olduğu güney Marmara kesimlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Gemlik ve Mudanya özellikle sofralık zeytin yetiştiriciliğinin merkezi niteliğindedir.

Ayçiçeği:
 Batı Marmara bölgesinde yetiştirilen ayçiçeği, bitkisel yağ yapımda kullanılır. Bölgede yetiştirilen bu ürün ülke potansiyelinin %80’lik kısmını karşılamaktadır.

Meyve:
 Dünyanın en kaliteli meyvelerinin üretildiği yer alan Bursa, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer aldığından dolayı meyve üretimi Marmara Bölgesi için büyük önem arz etmektedir. Şeftali, erik ve elma gibi en çok tüketilen birçok meyve bölgenin neredeyse tamamında yetiştirilir.

Buğday:
 Düşük ekonomik gelir elde edilmesinden dolayı sadece iklim şartlarının diğer tarım ürünlerini yetiştirmeye müsait olmadığı yerlerde yetiştiriciliği yapılır. Ergene bölümünde karasal iklim görüldüğünden dolayı burada genelde buğday tarzındaki tahıl ürünleri yetiştirilmektedir.

Şeker Pancarı:
 Trakya ve Adapazarı’nda yetiştiriciliği yapılan bu ürün, şeker fabrikalarına kota getirilmesi nedeniyle çiftçinin ekmekte çekindiği ürünlerden birisi haline gelmiştir.

Tütün:
 Tütün, yüksek ekonomik gelirse sahip olan bir ürün olduğundan dolayı Adapazarı, Bursa ve Balıkesir illerinde yaygın bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tütün bitkisinin toprağı yakmasından dolayı toprağını seven birçok çiftçi bu ürünün yetiştiriciliğini her geçen gün bırakmaktadır.

Mısır:
 Adapazarı ve Bursa illerinde yetiştirilen mısır, sanayilere sevk edilmek yerine daha ziyade taze olarak tüketilmektedir. Zahmetsiz bir tarım ürünü olmasından dolayı birçok çiftçinin tercih ettiği ürünlerden birisidir.

Pirinç:
 Ülkemizin en yüksek miktardaki pirinç üretimi Marmara Bölgesinde yapılmaktadır. Edirne ilinde üretilen pirinç, sivrisinek oluşumuna neden olduğundan dolayı devlet tarafından üretimine sınırlama getirilmiş olan bir üründür.

Marmara Bölgesinde yetişen tarım ürünleri
 bu şekildedir. Göçlerin yoğunlaşması ve iş sahalarının hızlı bir şekilde artmasından dolayı Marmara Bölgesindeki tarımsal faaliyetlerin yakın zaman içerisinde durma noktasına gelmesi bekleniliyor.
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin