[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


32
Okunma
351
Cevap
6
Soru :

Ilk dünya kupasini kim kazanmıştır

Bölüm: Spor
Durum: Açık
Tarih: 7 ay önce
2 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


327 ay önce # Cevap :

Bu ilk dünya kupasının final maçı Uruguay ve Arjantin tarafından oynanmıştır. Arjantini 4-2 yenen Uruguay ilk dünya kupasını alan takım olmuştur.
2 kişi beğendi
327 ay önce # Cevap : bilmemmm
2 kişi beğendi
197 ay önce # Cevap : i̇lk dünya kupası 1930 yılında uruguay'da düzenlenmiştir.açılış maçı arjantinle fransa arasında oynanmıştır.final maçı ise uruguayla arjantin arasında geçmiştir.4-2 lik sonuçla 30 temmuz'da kupayı alan ülke uruguay olmuştur
1 kişi beğendi
157 ay önce # Cevap : Ev sahipliğini uruguay'ın yaptığı ilk dünya kupasını finalde uruguay ile arjantin karşı karşıya gelmiş ve uruguay kazanmıştır

Dünyanın en büyük futbol organizasyonu  dünya kupasının fikir babası Fransız Jules Rimet olurken, ilk şampiyona 84 yıl  önce 1930'da Uruguay'da yapıldı.
 
Dünya Kupası, 1974 yılına kadar da bu kupanın organize edilmesinde  büyük pay sahibi olan Jules Rimet'in adıyla düzenlendi. Jules Rimet Kupası, 1974'ten günümüze ise FIFA Dünya Kupası olarak oynandı.
 
İlk kupa Uruguay'da 
 
1930 yılındaki ilk dünya kupası, 1924 ve 1928'de futbolda olimpiyat  şampiyonluğuna ulaşan Uruguay'a verildi. Birçok Avrupa ülkesinin kupa organizasyonunun Uruguay'a verilmesine  karşı çıkarken, 1930'da bağımsızlığının 100. yılını kutlayan Uruguay, ilk dünya  kupasına ev sahipliği yaptı.
 
Sadece 13 ülke katıldı 
 
Urugay'daki ilk dünya kupasına sadece 13 ülke katılabildi. Avrupa ülkelerinin çoğu, 25-30 günlük gemi yolculuğunun takımlarını  yoracağını ileri sürerek kupaya katılmazken, Arupa'dan sadece 4 ülke (Fransa,  Belçika, Yugoslavya ve Romanya) Uruguay'a gitmeye karar verdi.
 
Amerika kıtasından ise Uruguay, Arjantin, ABD, Şili, Meksika,  Brezilya, Peru, Paraguay ve Bolivya, dünya kupasında mücadele etti.
 
İlk maç Fransa-Meksika 
 İlk dünya kupasının ilk maçı Fransa ile Meksika arasında oynandı. Montevideo kentinde 13 Temmuz 1930'da oynanan ilk maçta Fransa,  Meksika'yı 4-1 mağlup etti. Dünya kupaları tarihinin ilk golünü de Fransız  futbolcu Lucien Laurent, 19. dakikada attı.
 
4 grupta oynandı 
Dört grup halinde oynanan ilk tur maçlarının ardından Arjantin,  Uruguay, ABD ve Yugoslavya yarı finale yükseldi. Yarı finalde Uruguay, Yugoslavya'yı, Arjantin ise ABD'yi aynı  skorlarla 6-1 yenerek finale yükseldi. 
 
İlk şampiyon Uruguay 
Toplam 18 maçın oynandığı ilk Dünya Kupasını ev sahibi Uruguay  kazandı. 
 
Montevideo'da 30 Temmuz'da oynanan finalde Uruguay, Arjantin'i 4-2  yenerek, şampiyonluğa uzandı. Uruguay'ın gollerini 12. dakikada Pablo Durado, 57.  dakikada Pedro Cea, 68. dakikada Victoriano Iriarte ve 89. dakikada Hector Castro  atarken, Arjantin'in iki golü ise 20. dakikada Carlos Peucelle ve 37. dakikada  Guillermo Stabile'den geldi.
 
İlk gol kralı Stabile 
Dünya kupalarının ilk gol kralı, Arjantinli Guillermo Stabile oldu. Stabile, 18 golle turnuvanın en çok gol atan takımı olan Arjantin  adına, 8 kez fileleri havalandırdı ve adını tarihe yazdırdı.
Uruguaylı Pedro Cea ise 5 golle ikinci sırayı elde etti. 
 
18 maçta 70 gol 
 
Uruguay 1930'da yapılan 18 maçta toplam 70 gol atıldı. Maç başına 3,9 golün atıldığı bu kupanın en golcü takımları ise 18  gollü Arjantin ve 15 gollü Uruguay'dı.
İlk FIFA dünya küpası 1930 yılında Uruguay'da yapılmıştır. Bu kupa müsabakalarına sadece 13 ülke takımı katılmıştır. Bunlardan 4 takım Avrupa takımları 9'u ise Amerika kıtası takımlarıdır. Katılımın az olmasının sebebi ise zamanın şartlarına göre ulaşımın çok uzun yorucu ve pahalı olmasıdır.

Bu ilk dünya kupasının final maçı Uruguay ve Arjantin tarafından oynanmıştır. Arjantini 4-2 yenen Uruguay ilk dünya kupasını alan takım olmuştur.

Futbol, dünyanın neresinde ve hangi seviyede oynanırsa oynansın kazanmak için oynanıyor. İster mahalle arasında çocukların oynadığı bir maç olsun, ister Dünya Kupası finali, amaç her zaman belli… Kazanmak.
Kazanmak, tabii ki yanında ödüllerle birlikte geliyor. Bu ödül bazen bir mahalle maçının sonunda elde edilen gazoz, bazen halı sahada bir tepsi baklava, bazen ise dünyanın en büyük futbol organizasyonunda Dünya Kupası’nın ta kendisi oluyor.

Dünyanın en büyük futbol koleksiyonunu ayağınıza getiren Goal! Sergisi, tabii ki futbolda kazanmanın meyvesi olan kupaları da es geçmiyor. Pek çok ödül ve madalyanın yanı sıra Goal! Sergisinde futbol tarihinin en nadir ve değerli kupalarından biri olan ve 1930-1974 yılları arasında Dünya Kupası’nı kazanan takımın ellerinde yükselen Rimet Kupası’nın bir kopyası da yer alıyor.
Rimet Kupası, adını FIFA’nın üçüncü başkanı ve 33 yıl ile en uzun süre başkanlık görevini sürdürmüş Fransız futbol adamı Jules Rimet’den alıyor. 1873-1956 yılları arasında FIFA başkanlığını yürüten Rimet’nin çabalarıyla ilk dünya kupası 1930 yılında düzenleniyor ve katkılarından dolayı turnuvanın ödülü olacak kupaya Jules Rimet Kupası adı veriliyor.

Rimet Kupası o dönemde pek çok badire atlatıyor. Bunlardan ilki İkinci Dünya Savaşı yıllarına denk geliyor. 1938 yılında Dünya Kupası’nı İtalya kazanıyor ve kupa, İtalya Futbol Federasyonu’na emanet ediliyor. Ancak 1939 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle kupanın güvenliği de tehlikeye düşüyor. Bu dönemde olası bir düşman işgaline karşı bankalara dahi güvenmeyen dönemin İtalya Futbol Federasyonu başkanı ve aynı zamanda FIFA Başkan Yardımcısı olan Ottorino Barassi, kupayı Roma’da tutulduğu bankadan alıyor ve bir ayakkabı kutusu içinde yatağının altında saklıyor.
1966 yılında Rimet Kupası, İngiltere’de oynanacak 66 Dünya Kupası için Ada’da sergileniyor. Ancak halka açık bu sergilerin birinde kupa çalınıyor. Kupa tam yedi gün sonra esrarengiz bir şekilde Pickles isimli bir köpek tarafından Güney Londra’da bir mahallede gazete kağıdına sarılmış olarak bulunuyor.

O dönemin kurallara göre Dünya Kupası’nı üç kez kazanan takım, Rimet Kupası’nı sonsuza kadar müzesine götürebiliyor. 1970 yılında kupayı üçüncü kez kazanan Brezilya, Rimet Kupası’nın ebedi sahibi oluyor. 1974 yılında, günümüzde de kullanılan yeni Dünya Kupası tasarlanıyor ve Rimet Kupası Brezilya’da bir zafer anıtı olarak sergileniyor. Ancak işler istenildiği gibi gitmiyor ve 1983 yılında orijinal Rimet Kupası Brezilya’da sergilendiği korunaklı müzeden bir kez daha çalınıyor ve bu kez bulunamıyor. Günümüzde Brezilya’da Rimet Kupası’nın bir kopyası sergileniyor, 83 yılında çalındıktan sonra bir daha bulunamayan orijinal kupanın ise hırsızlar tarafından eritilip altına dönüştürüldüğü tahmin ediliyor


1 kişi beğendi

Hareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin