[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


120
Okunma
10135
Cevap
6
Soru :

Gelenek ve toplumsal birikim,toplumlarin ilerlemesinde nicin engeldir

Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
6 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
923 yıl önce # Cevap : Her gelenek ve toplumsal birikim ilerlemeyi engellemez. Sadece gerici, baskıcı, açık fikirli olmayan toplumların gelenekleri ve birikimleri engeller. şöyle örnek vereyim kitap okuma alışkanlığı olan bir toplumun gelenekleride fikirleride açııktır ilericidir baskıcı değildir. Böyle bir toplum elbette ilerler çünkü bu tip toplumlarda insana saygı vardır. 

Fakat insana bireye saygı göstermeyen gerici toplumlar birey üzerinde baskıcıdır ve yenilikleri kapalıdırlar bu tip toplumlar ilerleyemez. Çünkü sen küçüksün bilmezsin, bu sorgulamaz, şunu düşünrüsen günah herşeyi karırışırlar yani özgür fikir yoktur toplum bu fikirleri ezip yoketmeye çalışır.

Somut bir örnekle açıklayım: bir toplumda deprem olur ilerici bilime kitap okumaya önem veren bir toplum depmrenin nedenlerini inceler ve önlem alır bi sonrakinde daha az can kaynı yaşamak için. Fakat gerici olan toplumda siz bu günahları işlediniz diye deprem oldu işde allahtan cezanızı aldınız derler ne incelerler ne mütahayit hatalarına bakarlar ne insan hatalarına ne de düzeltirler. Sonunda kader deyip geçerler işde bu kadar basit.

5 kişi beğendi
2 yıl önce çok güzel bir cevap vermişsin
823 yıl önce # Cevap : bak şimdi sana örnekler vereyim benim münazara konum bu ve benim de yardıma ihtiyacım var . ne için engeldir dedin . gelenek ve görenekler olmas ainsanlar nasıl yaparlardı ? düğünler kınalar olur muydu ? kız istemeye gelirler miydi ? bizim yöremizde türlü türlü şeyler var . bak kürtler mesela berdel uyguluyorlar önceki nesilde başlık parası isteniyordu hala isteniyor mu bilmiyorum ama bunlar toplumun ilerlemesine engel oluyor . örf ve adetler olmasaydı insanlar eğlencenin ne olduğunu belki bilmezlerdi. kızlar başlık paraları yüzünden evlenemiyorlar b hala devam ediyorsa toplumun ilerlemesinde büyük bir engel oluyor . berdele ne demeli . bi aileden bi kız kaçırılırsa takas gibi bişey yapıyorlar takas olmazsa kaçan kız ve kaçırann erkek öldürülüyor bu da toplumun ilerlemesine engeldir . aklıma fazla bişey gelmiyor . inşallah işine yarar :) <3 :)
4 kişi beğendi
2 yıl önce toplumun ilerlemesinde engel olmıcak önemli bir faktördür bnim konum
3 yıl önce rica ederiz.. :)
3 yıl önce Ilime yaradı saolun teşekkürler
753 yıl önce # Cevap : Şöyle bir örnekle; içinde bulunulan toplum bilime sanata önem veriyorsa o toplumdaki yeni bireylerden bilim adamı ve sanatçı çıkma olasılığı çok yüksek ve çok başarılı eserler vermeleri mümkün çünkü bilgi birikimi ilerleme için en büyük şeydir.
Fakat içinde bulunulan toplum bilime, bilgiye, sanata, insana, fikire önem vermiyorsa elbette o toplumun o düşünce yapısı o toplumun gelişmesinde engel olur yeniliği engeller, yeni fikirleri engeller, tek tek ilerlemek isteyen bireyler çıkar onlarıda yokeder. 
Demek ki; içinde bulunulan toplumun yapısı çok önemliymiş ilerleme için.
4 kişi beğendi
633 yıl önce # Cevap : En büyük engel töre ve davranışlar, kuşaktan kuşağa aktarılan alışkınlıklarını devam ettirmesi en büyük engeldir.
3 kişi beğendi
213 yıl önce # Cevap : Örneğin, bir doğa olayından duyulan korku nedeniyle bunun üzerine gidilememesi toplumların geri kalmasında büyük role sahiptir. Buna en ilginç örneklerden biri, toplumsal bakış açısının ne kadar önemli olduğunu gösteren"Güneş Tutulmaları"dır. Güçlü ışığı ile tüm yeryüzünü aydınlatan, gökyüzünde ışıl ışıl parlayan Güneş, gün gelir gün ortasında tertemiz bir gökyüzünde, birden bire kararır. Durduk yerde Güneş’e ne olmuştur? Elbette, bu işin içinde kötü güçler olmalıdır! Bu düşüncenin ortaya koyduğu korku ve endişe, basit bir astronomik olayın binlerce yıl cözülememesine ve toplumların geri kalmasına neden olmuştur. Bu korku, toplumların bilinçaltında öyle yer etmiştir ki günümüzün modern dünyasında dahi izlerine rastlamak mümkündür. Güneş tutuldu, deprem mi olacak, ne?Gizle
 

1 kişi beğendi
02 yıl önce # Cevap : Bazi gelenksel birikimde gericilik ve baskicilik soz konusudur
0 kişi beğendi

Benzer Sorular

Çözüldü Toplumsal Rol Nedir


Hareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin