[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


9
Okunma
8425
Cevap
2
Soru :

Fiziki haritada neler bulunur

Fiziki haritada neler gösterilir
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
104 yıl önce # Cevap : Fiziki haritalar, yeryüzündeki dağlar, ovalar, vadiler, platolar, akarsular gibi pek çok fiziki yer şeklini göstermeye yarayan haritalardır. Bu haritalar sayesinde ülkelerin veya bölgelerin dağlık olup olmadığı, yükseltileri, bölgelerde bulunan yer şekilleri belirlenir.
Sadece yeryüzü şekilleri değil, bunlar hakkında yükselti bilgileri de haritada mevcuttur. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri gösterilirken renklendirme yöntemi kullanılır. Bu yönteme göre haritanın üzerindeki renkler farklı yükselti basamaklarını simgeler. Mesela sarı renk 1000 metreye kadar olan yükseklikleri, yeşil renk denize yakın veya yükseltisi düşük olan yerleri, kahverengi ve mor renkler yükseltinin fazla olduğu bölgeleri gösterir. Bölgedeki göl veya denizlerin derinliği de renklendirme yöntemiyle belirlenir. Beyaz renkle gösterilen deniz ve göllerde derinlik fazla değilken mavi ve tonlarının koyulaşmasıyla denizlerin de derinleştiğini yine fiziki haritalardan anlayabiliriz.
Fiziki haritalar yol, baraj, köprü yapımında veya askeri amaçla kullanılır. Coğrafyacılar da bir bölgedeki yer şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak için fiziki haritaları kullanır.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
44 yıl önce # Cevap : Fiziki Haritalardan Neler öğrenilir
Kısaca yeryüzünün fiziki vaziyetini gösteren haritalar fiziki harita ismiyle tanımlanır. Fiziki haritalar, yeryüzünün coğrafi şekillerini,  kabartı ve çukurluklarını gösteren orta veyahut büyük ölçekli haritalar olarak da tanımlanır. Fiziki haritalarda yeryüzü şekilleri, dağ, vadi, ova, ırmak,deniz, göl gibi bütün coğrafi şekilleri rahatlıkla görebiliriz. Yeryüzü şekilleri hakkında ayrıntılı bilgiler edinebiliriz. Sözgelimi bir dağın yüksekliğini veya bir denizin ne kadar derin olduğunu renklendirme sayesinde anlayabiliriz. Denizin dip noktası koyu mavi renkle gösterilir. Kıyılara gidildikçe veya derinlik azaldıkça daha açık mavi tonu renkler görülür. Ovalar ve düz araziler yeşilin tonlarıyla boyanır. Daha yüksek kesimlerdeki düzlükler ve platolar sarının koyu açık renkleri ile anlatılır. Dağlara doğru gidildikçe yükseklik artışı olduğundan ötürü kahverenginin koyu tonları daha fazla hakim olmaya başlar. Akarsular ve onların üzerine yapılmış barajları da bu haritalar sayesinde görmemiz olasıdır. Fiziki haritalar aracılığıyla ayrı olarak karayolu erişim hattını da öğrenebiliriz

Kaynak:bilge büşra6
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin