[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


6
Okunma
1096
Cevap
2
Soru :

En hızlı ulaşım aracı nedir

Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
14 yıl önce # Cevap : Şu an için hala uçaktır.
0 kişi beğendi
174 yıl önce # Cevap : Şimdiden kiminizden "Elbette Uçak" , kiminizden de "Uzay gemisi" cevaplarını duyar gibi oluyorum. Ancak cevap hiçbiri değil !

Önce hız konusunda GÖRELİLİK yani "Kime göre?" konusunu kavramalıyız.Einstein'ın izafiyet teorisine göre, zaten" mutlak hız" diye birşey yoktur! Dolayısıyla hep bir cismin başka bir cisme göre hızından bahsetmek zorundayız. Mesela bir araba saatte 180 kilometre hız ile gidiyor denilemez. Sadece araba dünyaya göre saatte 180 km hız ile gidiyor diyebiliriz. Bunu," dünyayı duruyor kabul edersek arabanın hızı saatte 180 kilometredir" şeklinde de ifade edebiliriz. Demekki bütün hızlar sabit durduğunu farzettiğimiz bir gözlemciye göre ölçülmektedir. Mesela sabit hızla giden bir geminin tüm pencereleri kapalı bir kamarasının içinde oturan ve geminin gidip gitmediğini bilmeyen bir adama göre, kamaradaki masada duran bardağın hızı saatte SIFIR kilometredir. Ancak gemiyi kıyıdan seyreden bir kişiye göre hem adamın ve hem de bardağın hızı geminin hızı kadardır. Ürettiğimiz araçların ortalama hızları (Dünyaya göre) şöyledir:

- Binek otomobili:Saatte 150 kilometre

- Yolcu gemisi: Saatte 40 kilometre

- Yolcu treni: Saatte 100 kilometre

-Yolcu uçağı: Saatte 1 000 kilometre

-Uzay gemisi: Saatte 40 000 kilometre

İnsanoğlunun yaptığı en hızlı araçlar ise uzaya gönderilen insansız araştırma uydularıdır ki bunların saatteki hızları ortalama 200 000 kilometre civarındadır. Bu ise saniyede 55 KİLOMETRE gibi korkunç bir hızdır. Ancak ulaştırma aracı tanımında " insan taşıyan" ifadesi olduğundan şu anda sorumuzun cevabı "uzay gemisi" olarak görünüyor.

Şimdi sıra süprizimizde: Acaba dünyamızı insan taşıyan bir araç olarak hayal edersek dünyamızın hızı ne kadardır? Samanyolu, içinde 100 milyar civarında yıldız taşıyan ve dünyamızı da taşıyan bir gemi gibidir. Dünyamızı geminin güvertesinde dolaşan bir adam olarak kabul edersek samanyolunun dışındaki bir gözlemci, dünyamızın hızını şöyle hesaplar: Dünyanın hızı = Samanyolunun hızı + dünyanın hızı 
(Tıpkı karadaki bir adamın gemideki adamın hızını hesaplarken adamın hızı = Geminin hızı + adamın hızı demesi gibi) .Şimdi sıkı durun rakamları açıklıyorum:

Samanyounun hızı : Saatte 900 000 kilometre
Samanyolunu gemi kabul edersek dünyamızın samanyolu güvertesindeki hızı: Saatte 720 000 kilometre

O halde; Dünyamızın HIZI= 900 000 + 720 000 = 1 620 000 kilometre saatte yani 450 kilometre SANİYEDE !

Evet yanlış duymadınız, bir yolcu uçağı saatte ortalama 1000 kilometre hızla gidebilirken, dünyamız yolcu uçağını tam 1620 kat'ı hızla yol alıyor. Dile kolay Tam 1620 KAT ve bu hızla giden dünyada bizler dökmeden çay bile içebiliyoruz ! İşte bu Yüce ALLAH'ımızın büyük sanatıdır. Nitekim Kur'an'da bu bağıl hız ve mükemmel harekete dikkat çekilmiştir:

"Biz, yeryüzünü bir döşek, dağları da birer kazık yapmadık mı?" (Sure 78, Ayet 6-7). 
Yani "Dünyanın dönüşünü ve ileriye doğru olan hızını öyle ayarladım ki, üstüne bir de mağma üzerinde yüzen yerkabuğu sizi rahatsız edecek şekilde ve hızda hareket etmesin diye, dağları çivi gibi kullanarak, yerkabuğunu mağmaya çaktım. Sonuçta hareket konusundaki rahatlığınız bir döşeğin üzerine kurulmuş adamın rahatlığı gibi oldu." denmektedir anlayanlara. (Not: Dağların görünen kısımlarının yüksekliğinin 10 katı kadar daha mağmaya doğru tıpkı bir kazık gibi uzandıkları 20. yüzyılda yapılan bilimsel buluşlardandır.)

Bir başka Ayette(Sure 27, Ayet 88):" Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır"

Yani "Ey Muhammed'im, dağların sana göre bağıl hızı sıfır olduğundan onları duruyor zannedersin. Oysa dağlar dünya ile beraber samanyolu dışındaki bir gözlemciye göre saatte 1620 000 kilometrelik bir hızla ve kutup yıldızının hemen yanındaki vega yıldızına doğru neredeyse doğrusal bir hareket yapmaktadırlar. Tıpkı yanyana kuvvetli bir rüzgarın etkisiyle tek bir yöne doğru hareket eden bulutlar gibi. Bu yüksek hıza rağmen insanların bu kadar kolay hareket edebildiği, içeceklerini bile dökmeden içebildikleri bu mükemmel hareket düzenini, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. Aklınızı başınıza alın !" denmektedir anlayanlara.

O halde insan taşıyan ulaştırma araçlarının EN HIZLISI, saniyede 450 kilometre, saatte ise 1Milyon 620 Bin kilometre hız ile giden, bu korkunç hızına rağmen insanları sarsmayan, hatta insanların üzerinde dökmeden çay içebildikleri ve ALLAH tarafından imal edilmiş DÜNYA'dır.
 
1 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin