[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


15
Okunma
447
Cevap
2
Soru :

Dünyanın en güzel asker tüfeği nedir

Bölüm: Sosyoloji
Durum: Açık
Tarih: 2 yıl önce
1 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


312 yıl önce # Cevap : ne bilek
2 kişi beğendi
01 yıl önce # Cevap :Kilometrelerce öteden gelen bir mermi ve sonrasında yitip giden hayatlar. Bu galerimizin konusu, birçok uzmanlık gerektiren işten daha zor olan ve santimlerin devasa öneme sahip olduğu keskin nişancılık mesleğinin araçları olan sniper tüfekleri.
Kaynak: Washington Times
 


1- L42A1 Enfield (İngiltere)


1880'lerde dünyanın ilk keskin nişancı tüfeklerinden olan L42A1 modeli bulunmaktaydı. Bu silahın günümüzdeki modern versiyonunun geliştirilmesi ise 1960'larda NATO tarafından Soğuk Savaşla mücadele kapsamında gerçekleştirilmiştir. Kullanıldığı alanlar ise Kuzey İrlanda, Afganistan ve Irak olarak bilinmektedir. İsmi, tüfeğin mucidi Lee Enfield'den gelmektedir.

2- Heckler & Koch PSG1 (Almanya)


Amerikan M16 makineli tüfeklerinden esinlenen Almanların ürettiği yarı-otomatik keskin nişancı tüfeğidir. 800 metre menzili olan tüfek 8 kiloya kadar çıkan ağırlığı nedeniyle pek tercih edilmemektedir.


3- AS50 Keskin Nişancı Tüfeği (İngiltere)


Birçoğumuzun TV'lerde gördüğü ve dünyanın en etkili sniper tüfekleri arasında gösterilen AS50 modeli, yapımında kullanılan titanyum alaşımları nedeniyle 2.000 metreye kadar yüksek isabette atışlar yapabilmektedir.

4- AWM Keskin Nişancı Tüfeği (İngiltere)


AWM Keskin Nişancı Tüfeği, ilk üretimine 1996'da başlanan ve Irak ile Afganistan işgallerinde İngiliz Ordusunun aktif olarak kullandığı keskin nişancı tüfeklerinden birisidir. 6.9 kiloya sahiptir ve 1.100 metreye kadar menzile ulaşmaktadır.

5- M21 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)


M21 Keskin Nişancı Tüfeği, M14 Makineli Tüfeğinin modifiye edilip yarı-otomatik keskin nişancı tüfeğine dönüştürülmüş haldir. 1969 ile 1988 yılları arasında üretilen ve SSCB'nin Afganistan işgalinde mücahitlere de verilen silah 700 metre menzile sahiptir.


6- Dragunov SVD Keskin Nişancı Tüfeği (SSCB)


Dragunov SVD Keskin Nişancı Tüfeği, Soğuk Savaş döneminde Rusların, Çek silah sanayisiyle birlikte ürettiği bir silahtır. Günümüzde birçok silahlı grup tarafından uygun maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir. Yugoslavya'nın dağılması sonucunda oluşan savaşlar dizisinde sıkça kullanılmıştır. Tüfek, 1300 metreye kadarki menzilde etkili olmaktadır.

7- CheyTac Intervention 408 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)


CheyTac Intervention 408 Keskin Nişancı Tüfeği, Birçok ABD deniz piyadesinin kullanığı silahtır. 2.300 metreye kadar maksimum hedefi tutturma potansiyeline sahip olan bu silah dünyanın en iyi sniper tüfeklerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca iskelet yapısı sayesinde sadece 5.4 kilogram ağırlığındadır.

8- Barrett M82 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)


Birçok otorite tarafından Dünya'nın en etkili keskin nişancı tüfeği olarak gösterilen Barret M82, 12 kiloya yaklaşan ağırlığının dezavantajını 2.600 metreye kadar olan menziliyle fazlasıyla kapamaktadır. 1984'ten beri üretilen silah aynı zamanda American Sniper filminde Bradley Cooper'ın kullandığı silah modelidir.

9- M-24 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)


M-24 Keskin Nişancı Tüfeği, 1988 yılında üretilmiştir. 800 metre menzilli silahın ağırlığı 5,5 kg gelmekte. En göze çarpan özelliği ise pratik şekilde sökülüp birleştirilmesidir. Bu nedenle 1991 Körfez Harekatında, ABD deniz piyadeleri tarafından sıkça tercih edilmiştir.

10- SR-25 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)


SR-25 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği, seri atış yapabilme özelliği ve 3,4 kg ağırlığıyla son yıllarda ABD ordusunda sıkça kullanılan bir keskin nişancı tüfeğidir. Menzili 600 metredir

0 kişi beğendi

Benzer Sorular

Açık güzel söz
Çözüldü güzel sözler


Hareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin