[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


46
Okunma
3642
Cevap
4
Soru :

Dinamometre Nasıl Yapılır

Evde kendim nasıl basit bir dinamometre yapabilirim. dinamometre kolayca nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum. Resimli örnekler olsun video veya sunumda olabilir.
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
2 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
243 yıl önce # Cevap : Basit bir dinamometre için;
Gerekli Malzemeler;
1. Yay
2. Tahta ayaklar
3. Kefe
4. Ağırlık
5. Karton (Cetvel için)

Bu parçaları kullanarak aşağıdaki resimdeki gibi bir dinamometre yapabilirsiniz.

Sunum İçeriği

Dinamometre yapablmek için gereken malzemeler : 1adet enjektör, 3 adet ataç, 1 adet lastik,20 ila 30 cm kadar ince (0.05 ideal) bakır tel kıvırma kesme için pense, delik açmak için biz veya küçük vida ,(enjektörün iğnesini de kullanabilirsiniz.)Paketi açalım ve iğneyi ayıralım. Ama kaybetmeyin onu daha sonra kullanıcağız.Enjektörün lastiğini pense yardımıyla çkarın.Kapağı çıkardığımız yere biz yardımıyla delik açalım.Arka ucuna çengel asmak için delik açalım ve bakır tel yardımı ile.Paket lastiğini açtığımız yuvadan resimlerdeki gibi geçirelim.Lastiğin ucuna çıkmaması için ataçtan kestiğimiz küçük parçayı katlayıp sıkıştıralım.Yine lastiği tel yardımı ile enjektörün dış kabındaki iğne deliğinden geçirelim.Lastiğin ucunu hafifçe çekerek iğneyi elimize batmaması kılıfı ile beraber lastiği sıkış tırarak takalım.Kolayca çıkmaması için iğneyi sıkıştırıp kapağı dikkatlice çıkaralım.Batmaması için iğnenin ucunu pense ile keselim, çengel şeklinde kıvıralım.Daha sonra alt çengeli yapmak için atacı resimdeki gibi açalım.Pistonun alt ucunda açtığımız deliğe şekildeki gibi takalım.Dinamometremiz hazır, hemen ölçümlere başlayıp kalibre edebiliriz.
1 kişi beğendi
203 yıl önce # Cevap : Buda videosu

Sunum İçeriği

1 kişi beğendi
23 yıl önce # Cevap : Araç-gereçler: Kartondan ayakkabı kutusu (kapağıyla birlikte), beyaz dosya kapağı, yapıştırıcı  
bant, küçük bir çivi, cetvel, kalem, 2 metal ataş, paket lastiği (veya yay), ip, plastik bardak.
 
Dinamometre yapmak için aşağıdaki basamakları izleyin:

Ayakkabı kutusunun kapağını beyaz kâğıtla yapıştırıcı bant yardımıyla kaplayın, kâğıdın ortasına cetvelle düz bir çizgi çiziniz.
Paket lastiğini keserek düz bir lastik haline getirin. Lastiğin bir ucunu bir ataşın ucuna bağlayınız. Daha sonra ataşı ayakkabı kutusunun kapağının iç kısmına yerleştirip küçük bir delik açarak paket lastiğinin serbest kalan ucunu kapağın ön tarafından çıkarınız. Ön taraftan çıkan uca da diğer ataşı takınız.
Plastik bardağa çivi yardımıyla ağzına yakın üç yerden delik açarak ipleri bağlayınız. Bir başka ip yardımıyla bu bardağı ataşın ucuna bağlayınız.
Dinamometrenin ölçeğini hazırlamak için kapağı dikey konumda tuttuğunuzda paket lastiğinin ucunda asılı kalan ataşın alt noktasını kâğıt üzerinde ‘0’ noktası olarak işaretleyiniz. Sonra bir cetvel yardımıyla sıfır noktasının altını birer santimetre aralıklarla işaretleyiniz.
Dinamometreyi hazırladıktan sonra bardağın içine çeşitli maddeler koyarak kuvvet değerlerini bulunuz.
0 kişi beğendi
02 yıl önce # Cevap : BİLMİYORUM NASIL Yapılır 


ajdguysa

0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin