[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


11
Okunma
7022
Cevap
2
Soru :

Denizin yüzeyi düzlem parçası mı

Düzlem parçası örnekleri veriniz. Denizin yüzeyi düzlem parçası mı ?
Bölüm: Geometri
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
173 yıl önce # Cevap : Hayır deniz bir düzlemdirDenizin üzerindeki vapur düzlem parçasıdır. Hatta senin için :) örnekle açıklayayım:

Deniz düzlem, denizdeki vapur düzlem parçası, vapurun üzerindeki nesneler düzlemsel şekildir.

Bu arada düzlemin tanımında yapayım sana daha anlaşılır olur. Düzlem eni ve boyu olan, ama kalınlığı/genişliği olmayan (iki boyutlu ), hayali,  sonsuza kadar giden bölgeye denir.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
43 yıl önce # Cevap : Başka örnekle:
Gökyüzü düzlem, bulutlar düzlem parçası, bulutları oluşturan çizgiler düzlemsel şekildir.

Sunum İçeriği

DÜZLEMÖlüdenizMuğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, çok güzel bir turizm beldesidir.Ölüdeniz, durgun deniz yüzeyi özelliği ile bilinir. Ölüdeniz’in kumsalı 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.Durgun deniz yüzeyinin düzlem modeli ile bir ilişkisi olabilir mi? Açıklayınız.Muğla haritasında il merkezini ve ilçeleri gösteren boyalı bölgeler birer düzlemsel şekil modeli olabilir mi? Açıklayınız. Fotoğraftaki ekmek tahtası üzerinde bulunan yufkalar birer düzlemsel şekil modeli midir?Yufka açılırken her işlemden sonra yufkanın biraz daha genişlemesinin nedeni ne olabilir?Ekmek tahtası bir düzlem modeli olarak kabul edilirse üstündeki yufkaların birer düzlem parçası modeli olduğu söylenebilir mi?Açıklayınız. Satranç tahtası bir düzlem modeli olarak gösterilebilir mi? Üstündeki karesel bölgelerin her biri birer düzlemsel şekil ve satranç tahtasının bir parçası mıdır?Bu bölgeler birer düzlem parçası modeli olabilir mi? Nedenleri ile açıklayınız.✎✎Örnek: Düzlem ve düzlemsel şekil modellerinin belirlenişini inceleyelim:Bir futbol sahasında kenar çizgilerinin içinde kalan kısım düzlem modeli olarak gösterilebilir.Sahanın iç bölgesinde çizgilerle ayrılmış olan parçaların her biri ise birer düzlemsel şekil modelidir.Fotoğraftaki halı bir düzlem, halının orta kısımdaki desenlerin oluşturduğu parçalar ise birer düzlemsel şekil modelidir. Günlük hayatta Dünya’nın “Yerküre” olarak da adlandırılmasının nedenini açıklayınız.Fotoğraftaki nesneler genelde hangi amaçlarla kullanılır? Bu nesneler hangi geometrik cisim modeline örnek olarak gösterilebilir? Açıklayınız.Fotoğraftaki yol yapım aracının “silindir” olarak adlandırılmasının nedeni ne olabilir? Açıklayınız. Geometrik Cisimlerin Yüzlerini Belirtme ve Yüzeylerini Düzleme Açma ✎ Örnek: Aşağıdaki fotoğraflarda bazı geometrik cisim modelleri verilmiştir. İnceleyelim:✎ Örnek: Aşağıda küre modelinin yüzeyi ile ilgili olarak verilenleri inceleyelim:Fotoğraflardaki kabuklar küre modeli yüzeyine örnektir.Kürenin yüzü ile yüzeyi aynıdır.
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin