[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


3
Okunma
961
Cevap
1
Soru :

Birinci ikinci ve üçüncü basamak tedavi hizmetlerine örnek veriniz

Bölüm: Sağlık
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
13 yıl önce # Cevap : Birinci basamak tedavi hizmetleri: Genellikle pratisyen hekimler, hemşireler ya da ebeler tarafından sağlık evleri, sağlık ocakları, dispanserler, poliklinikler ve muayenehanelerde verilen sağlık hizmetleridir. Sağlık ocakları tarafından hizmet verilen bölge halkının tek tek muayene edilerek sağlık taramasından geçirilmeleri bu hizmet kapsamındadır. Bu taramalarla hastalık tanısı konarak ayakta tedavi edilebileceklerin tedavilerine başlanır. Detaylı tetkik gerektiren hastalar hastanelere sevk edilir.

Örnekler:
Hastalıkların evde ya da ayakta teşhis ve tedavisi için düzenlenen hizmetlerdir. Ülkemizdeki sağlık ocakları, muayenehaneler, Verem Savaş Dispanserleri, Ana-Çocuk Sağlığı Merkezleri birinci basamak sağlık hizmeti veren kuruluşların bazı örnekleridir.

İkinci basamak tedavi hizmetleri: Birinci basamak tedavi hizmetleri ile tedavi edilemeyen hastalar için hastanelerde verilen hizmetlerdir. Bu hizmetler uzman hekim ve uzman sağlık personeli tarafından verilir. Çoğunlukla hastalar, hastanelerde yatırılarak bakım ve tedavileri sağlanır.

Örnekler:
Hastalıkların teşhis ve yatırılarak tedavisi için düzenlenen hizmetlerdir. Ülkemizdeki tam teşekküllü devlet hastaneleri, SSK hastaneleri, özel hastaneler, yataklı sağlık merkezleri bu tür hizmet veren kuruşların bazı örnekleridir.

Üçüncü basamak tedavi hizmetleri: En yüksek sağlık teknolojisinin kullanıldığı, değişik alanlardaki akademisyen uzmanların görev yaptığı üniversite hastaneleri ile kanser, verem, ruh hastalıkları gibi belirli alanlarda uzmanlaşmış özel dal hastanelerinde verilen tedavi hizmetleridir.

Örnekler:
İleri tetkik ve özel tedavi gerektiren hastalıklar için düzenlenen sağlık hizmetleridir. Ülkemizdeki ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, kanser hastaneleri, meslek hastalıkları hastaneleri, üniversite hastaneleri bu tür hizmet veren kuruluşların bazı örnekleridir.
0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin