[ Odevi.Org ]

  • 
  • 
  • 


5
Okunma
905
Cevap
1
Soru :

Bilgisayar montajında kullanılan alet ve avadanlıkların tanıtılması (Resimli)

Bilgisayar montajı nasıl yapılır hangi aletler kullanılır ? Resimli olsun lütfen
Bölüm: Bilgisayar
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Ver

Verilmiş Cevaplar


En İyi Cevap
23 yıl önce # Cevap : 1. Temel Bilgi:
Bu dersimizde bilgisayarı oluşturan parçaların birbirleri ile olan bağlantılarının nasıl yapıldığını ve neler dikkat etmemiz gerektiğini öğreneceğiz.

2. Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar:
- İlk olarak vucüdumuzdaki statik elektiği boşaltmak için kasanın herhangi bir metal kısmına dokunmalıyız.Çünkü vucüdumuzdaki statik elektrik bilgisayarın elektronik aygıtlarına zarar verebilir.
- İşe başlamadan evvel kendimize geniş bir masa bulmalıyız. Çünkü parçalar, kitaçıklar derken masa karmaşık bir hal alıcaktır. Bu da bizim hata yapmamızı kolaylaştırır.

3. Gerekli Malzemeler: 
- Yıldız Tornavida
- Pense (Çok gerekli olmasada yinede işimize yarar.)
- El Feneri (Bazı karanlık yerleri daha rahat görmemizi sağlar.)

4. İşlem Sırası:
1-Kasaya Anakart monte edilir.
2-İşlemci montajı yapılır.
3-İşlemci Fanı montajı yapılır.
4-Bellek (RAM) montajı yapılır.
5-Disket sürücüsü montajı yapılır.
6-SabitDisk ve CD-Rom montajı yapılır.
7-Genişletme kartları montajı yapılır. (Ethernet kartı...)
8-Ön panel kabloların montajı yapılır.
9-Güç kaynağı montajı yapılır.

5. Montaj:

a. Kasa:
Elimizde bulunan kasanın kapakları açılır, montaja hazır hale getirilir. Kasanın içinde kablolar, vidalar vb. malzemeler bulunur.

b. Anakart:

Anakart kasaya monte edilmeden önce kasaya dişi vidalar monte edilir. Sonra Anakart vida delikleri dişi vidalara denk gelecek şekilde yerleştirilir ve vidalanır.

c. İşlemci Montajı:

İşlemci montajı bilgisayar montajının en hassas noktasıdır.İşlemcinin bacakları hassas olduğu için kırılabilir bu yüzden çok dikkat etmeliyiz.İşlemci soketinin kolunu kaldırarak işlemciyi yerleştirmleyiz. Ama takarken fazla zorlamamalıyız. Son olarak da soketin kolunu indirmeliyiz.

d. İşlemci Fanı:
Bazı anakartların üzerinde işlemci fanı için kollar varken bazılarındada işlemci fanı üzerinde kollar bulunur.İşlemci fanı için kolları kaldırın ve işlemci fanını uygun biçimde yerleştirin. Sonra işlemci fanını sıkılaştırmak için kolları indiriniz.

e. Bellek(RAM):

Anakarttaki RAM yuvalarının klipsler acılır ve RAM buraya uygun şekilde oturtulur.RAM uygun olarak oturursa klipsler kendiliğinden kapanır.

f. Disket Sürücü (Floopy): 
Disket sürücü anakart üzerindeki yuvasına yerleştirilir ve vidalanır. Daha sonra güç konektörü bağlanır.Ardından IDE kablosu uygun biçimde takılır.

g. CD-ROM ve HDD :
CD_ROM ve HDD vb. aygıtlar yuvalarına takıldıktan sonra güç konektörü bağlanır.IDE kablosu jumper ayarına uygun biçimde takılır.

h. Genişleme Kartları:
Genişleme kartlarının monte etmek için ilk olarak kasanın arkasındaki braketler sökülür ve genişleme kartlarının takıldığı yuvaya genişleme kartının ilk olarak bir ucu yerleştirilir daha sonra diğer ucu yerleştirilir.Braketin vidası sıkılır.

ı. Güç Konektörleri:
Power Supply'dan çıkan ATX 20 pinli erkek güç konektörü ve ATX 12 konektörü anakarttaki yerlerine yerleştirilir.

j. LED-Power-Reset Kabloları:
Bütün aygıtları monte ettikten sonra kasayı çalıştırmak için gereken power butonu, resetlemek için reset butonu ve çalışırken yanan lambalar ait kabloların montajına geçilir. Bu kabloların takılımı her anakarta göre değişir, bunları takarken anakart kitapçığına ihtiyacımız olabilir.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi

Benzer SorularHareket Dökümü

Online Üyeler

Bugün En Çok Okunanlar
Ayarlar
Bu bölüm hazırlanıyor..

Birşey Unutmadın mı ?

Bizi sonra tekrar bulmak için sitemizi aşağıdan beğenmelisin